Wielkość czcionki:

A A+ A++

W Szczawnicy powstanie Centrum Aktywnego Wypoczynku

W Szczawnicy powstanie Centrum Aktywnego Wypoczynku

Szczawnica – wspólnie z 10 innymi gminami oraz Fundacją Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego) – przystąpiła do partnerskiego projektu, któremu lideruje Fundacja Sądecka. W mijającym tygodniu miasto uzyskało informację, że projekt pozytywnie przeszedł ocenę merytoryczną i otrzyma wsparcie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Ten projekt to pierwszy krok – mówi wyraźnie zadowolony Grzegorz Niezgoda – Dziś otrzymamy wsparcie na opracowanie dokumentacji projektowej, a w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej otrzymamy środki na realizację samej inwestycji. Szczawnica znalazła się w elitarnym gronie gmin, które zapoczątkowały budowę ważnego małopolskiego produktu turystycznego, jakim będzie sieć Centrów Aktywnego Wypoczynku. Centra to nie tylko zespół obiektów i tras biegowo-rowerowych, ale też dostęp do wielu produktów tej sieci, a także wpisanie się Szczawnicy w kalendarz szeregu imprez biegowych czy szerzej mówiąc sportowo-rekreacyjnych, nierzadko o zasięgu międzynarodowym.

Przypomnijmy – w ramach projektu Szczawnica zaplanowała budowę tzw. Centrum Biegacza – przy dolnej stacji kolejki na Durbaszkę (bezpośrednio przy parkingu w Jaworkach), a także wytyczenie, oznakowanie i utwardzenie (w standardach obowiązujących w ramach sieci) dwóch tras:

- trasa I „Trzy rezerwaty” – prowadzi od centrum Jaworek, przez rezerwat Biała Woda, przez Radziejową w stronę Małych Pienin, następnie przez Wysoką i drogą nad Homolami do centrum Jaworek. Trasa, z której roztacza się widok na Tatry Bielskie i Małe Pieniny, przebiega przez rezerwaty Homole, Biała Woda, Zaskalskie-Bodnarówka na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Trasa biegowa o charakterze górskim anglosaskim, poziom: trudna (3/5) o długości 10 km, różnica wysokości na trasie wynosi 440 m;

- trasa II „Pasterska” prowadzi od centrum Jaworek w stronę Wąwozu Homole, następnie przez Wąwóz na Durbaszkę i dalej w stronę Jaworek na Bukowinki i w dół do centrum Jaworek. Trasa o charakterze górskim anglosaskim, poziom: trudna (3/5) o długości 8,2 km, różnica poziomów w przebiegu trasy wynosi 441 m. Na podbiegu i zbiegu dwa wyciągi (krzesełkowy) oraz schronisko całoroczne Durbaszka.

Szczawnicka inwestycja objęta zostanie szeroką promocją ze strony Fundacji Sądeckiej - lidera projektu, co oznacza, iż będzie kolejnym elementem podnoszącym atrakcyjność turystyczną miasta i przyczyni się do jego rozwoju oraz regionu.

Będzie też interesującą alternatywą dla innych form uprawiania turystyki i rekreacji w Szczawnicy, a jak wiemy popularność sportów biegowych rośnie w postępie geometrycznym, tworząc interesujący rynek usług związanych zarówno z samym bieganiem, wyposażeniem w sprzęt, jak i organizowaniem imprez biegowych.

 

wizualizacja obiektu Centrum Aktywnego Wypoczynku

wizualizacja obiektu

strefy funkcjonalne Centrum Aktywnego Wypoczynku