Wielkość czcionki:

A A+ A++

Stacja meteo powstała w pobliżu boisk w Uniejowie

Stacja meteo powstała w pobliżu boisk w Uniejowie

W Uniejowie powstała nowoczesna stacja meteorologiczna, która monitoruje i rejestruje dane na temat temperatury, siły wiatru, ilości opadów i innych czynników klimatycznych. Informacje posłużą do celów naukowych, ale będą też przydatne dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów.

Wyniki pomiarów automatycznej stacji meteorologicznej w Uniejowie pozwolą na bieżące monitorowanie m.in. temperatury powietrza, wilgotności, sumy opadów i prędkości wiatru. Urządzenia pomiarowe oszacują ponadto promieniowanie, sumę opadów oraz ilość pyłów zawartych w powietrzu.

Na zagospodarowanym i ogrodzonym tzw. ogródku meteorologiczny stanął 10-metrowy maszt i pozostałe niezbędne urządzenia pomiarowe. Stacja w Uniejowie spełnia najwyższe standardy WMO (World Meteorological Organization) – według których buduje się stacje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – zapewnia wykonawca zadania.

Warto podkreślić, że poza względami stricte naukowymi, stacja meteo ma również funkcjonalny charakter, pomocny dla mieszkańców i odwiedzających. Aktualizowane na bieżąco dane są widoczne na stronie internetowej - na ich podstawie np. lekarz uzdrowiskowy wyznacza harmonogram zajęć kuracjuszy.