Wielkość czcionki:

A A+ A++

ROZBUDUJMY USTROŃ

ROZBUDUJMY USTROŃ

 W czasach PRL nad budową dzielnicy sanatoryjno-uzdrowiskowej w Ustroniu Zawodziu, która stanowiła największą tego typu inwestycję w powojennej Polce działała grupa architektoniczna w składzie: Henryk Buszko, Aleksander Franta i Tadeusz Szewczyk oraz konstruktor Konrad Korpys z Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego w Katowicach. Powstało wtedy: sanatorium na 800 osób, szpital reumatologii, dom zdrojowy, zakład przyrodolecznictwa a także 17 domów dla kuracjuszy. Jednak projekt zakładał aż 28 domów wypoczynkowych, które do dzisiaj nie powstały.

 29 września 2022 roku odbyła się prezentacja rozbudowy architektonicznej uzdrowiska w Ustroniu. Projekt przedstawili Robert Konieczny i Maciej Franta (wnuk Aleksandra Franty). Inwestorem przedsięwzięcia są Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca.

 Budynki mają przypominać już istniejące, jednak będą one posiadać nową, współczesną i innowacyjną formę.

 Koncepcja ma zachować szacunek do terenów porośniętych przez liczne drzewa poprzez wkomponowanie infrastruktury w krajobraz w sposób nienaruszający jego walorów naturalnych.

Rozbudowa skróci czas oczekiwania kuracjuszy na pobyt w uzdrowisku oraz pozwoli na zwiększenie liczby zabiegów 
z 6 do 10 tysięcy dziennie.

Z niecierpliwością czekamy na postępy w pracach.

 

Autor notatki: Kamila Camona, Klaudia Chwaja

Studentki Turystyki i Rekreacji

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

 

 

Źródła: https://www.uzdrowisko-ustron.pl/rozbudowa-uzdrowiska-ustron/

https://dziennikzachodni.pl/rozbudowa-uzdrowiska-w-ustroniu-american-heart-of-poland-przedstawilo-projekt-rozbudowy-macieja-franty-i-roberta-koniecznego/ar/c1-16926787

https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/uzdrowisko-ustron-smiala-koncepcja-rozbudowy-tak-bedzie-wygladac-nowe-uzdrowisko-aa-ZuzH-Dixu-ihXy.html

zdjęcie: https://www.uzdrowisko-ustron.pl/rozbudowa-uzdrowiska-ustron/