Wielkość czcionki:

A A+ A++

Prace Polskiej Spółki Gazownictwa coraz bliżej Szczawnicy

Prace Polskiej Spółki Gazownictwa coraz bliżej Szczawnicy

Polska Spółka Gazownictwa wybrała ofertę Tesgasu na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia i gazociągów średniego ciśnienia wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ramach programu gazyfikacji Szczawnicy.

Szczawnica i cztery sąsiednie turystyczne gminy w Małopolsce zostaną zgazyfikowane do 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa zapowiedziała, że na inwestycje w tym rejonie wyda ponad 40 mln zł, dzięki czemu powstanie 73 km gazociągów. Pozwoli to ograniczyć niską emisję. PSG będąca spółką zależną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. podłączy do sieci gazowej miasto i gminę Szczawnicę oraz gminy Słopnice, Kamienica, Łącko, Ochotnica Dolna i Krościenko nad Dunajcem.

Projekt gazyfikacji rejonu Szczawnicy został podzielony na trzy etapy. Pierwszy zakłada wybudowanie 13, 5 km gazociągu wysokiego ciśnienia Słopice - Zbludza oraz dwóch stacji gazowych. Odcinek ten ma zostać ukończony na początku 2020 r.
Etap drugi, właśnie rozpoczęty to budowa gazociągu średniego ciśnienia do granicy miasta Szczawnica, o długości ponad 30 km oraz budowa sieci rozdzielczej wraz z przyłączami o długości ponad 17 km z terminem realizacji na koniec stycznia 2020 roku.

Etap trzeci to budowa sieci rozdzielczych średniego ciśnienia w miejscowościach Czerniec i Łącko w powiecie łąckim, Tylmanowej i Krościenku nad Dunajcem w powiecie nowotarskim.

Prace dotyczące zgazyfikowania Szczawnicy w chwili obecnej kierowane są od mostu w Krościenku w kierunku Janosika – Kotońki, planowane zakończenie budowy tego odcinka jest na koniec maja 2019, następnie prace toczyć się będą w kierunku Willi Marta. Podobnie jest z odcinkiem Zbludza – Kamienica, firma również planuje ukończyć ten odcinek końcem maja 2019. W gminie Łącko w miejscowości Zabrzeż w okolicy Tłoczarni Maurer został wybudowany krótki odcinek gazociągu ze względu na budowę drogi rowerowej.