Wielkość czcionki:

A A+ A++

Certyfikat EHTTA dla Lądka-Zdroju

Certyfikat EHTTA dla Lądka-Zdroju

W czerwcu 2018 r. Burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk nawiązał kontakt z European Historic Termal Towns Association (EHTTA) - organizacją zrzeszającą wielowiekowe kurorty z piętnastu europejskich krajów. Od czwartku (7.02), po wnikliwej procedurze weryfikacyjnej Gmina Lądek-Zdrój jest pełnoprawnym członkiem tego stowarzyszenia. Warto zaznaczyć, że na chwilę obecną lądecki kurort jest jedyną w Polsce miejscowością uzdrowiskową należącą do tego prestiżowego grona.

 

Organizacja EHTTA powstała w 2009 r., w Brukseli. Obecnie do grona EHTTA Association należy 40 wybranych uzdrowisk, a każde z nich ma bogatą historię i szeroką paletę różnorodnych zabiegów zdrowotnych w ofercie. Na prestiżowej liście EHTTA znajduje się m.in. dziewięć uzdrowisk francuskich (Vichy, Le Mont-Dore, Royat – Chamalieres, Châtel-Guyon, La Bourboule, Bagnoles-de-L’Orne, Luchon, Cauterets, Enghien-les-Bains), siedem włoskich (Abano Terme, Salsomaggiore Terme, Acqui Terme, Fiuggi, Montecatini Terme, Chanciano Terme,), trzy niemieckie (m.in. Baden-Baden), dwa greckie, dwa portugalskie, jedno rumuńskie, jedno belgijskie, jedno tureckie, jedno węgierskie, jedno chorwackie, jedno czeskie, jedno hiszpańskie i jedno brytyjskie. To prawdziwa elita wśród europejskich kurortów.

W tym zaszczytnym gronie nie było dotychczas żadnego polskiego uzdrowiska – oznacza to, że Lądek-Zdrój jest pierwszym spośród blisko 50 uzdrowisk polskich członkiem tej organizacji. Warto dodać, że w 2010 r. EHTTA otrzymała certyfikat od Rady Europy uprawniający do zarządzania Europejską Trasą Historycznych Miast Termalnych będącą częścią Programu Tras Kulturowych. Europejskie Szlaki Kulturowe lub Europejskie Drogi Kulturowe (ang. European Cultural Route) to tytuł przyznawany przez Radę Europy europejskim trasom i szlakom o szczególnym znaczeniu dla naszej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa oraz ukazujące różnorodność kulturową i współistnienie różnych kultur. Ustanowiono go w 1987 r. i zajmuje się nim specjalnie w tym celu powołany Europejski Instytut Dróg Kulturowych. Istnieją trzy kategorie Szlaków Kulturowych Rady Europy: Wielki Szlak Kulturowy Rady Europy, Szlak Kulturowy Rady Europy, Szlak w ramach Szlaków Kulturowych Rady Europy.

Członkostwo w tak szacownym gronie jak EHTTA jest efektywną i nowoczesną formą promocji m.in. przez międzynarodowy portal prowadzony m.in. w języku angielskim, liczne wydarzenia kulturalne o charakterze międzynarodowym organizowane na szlaku tras kulturowych oraz szereg wspólnych projektów, w których Gmina Lądek-Zdrój od dziś będzie brała czynny udział.