Wielkość czcionki:

A A+ A++

645. rocznica lokacji Rymanowa i 145-lecia powstania Uzdrowiska Rymanów-Zdrój

645. rocznica lokacji Rymanowa i 145-lecia powstania Uzdrowiska Rymanów-Zdrój

Dnia 19 października w Rymanowie miała miejsce uroczystość z okazji 645-lecia lokacji Rymanowa i 145-lecia powstania Uzdrowiska Rymanów-Zdrój.

Obchody rozpoczęły się mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie. Przewodniczył jej ks. biskup Stanisław Jamrozek z Przemyśla, a homilię wygłosił rodak rymanowski ks. prof. Józef Wołczański.

Uroczyste spotkanie jubileuszowe odbyło się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie. Wzięli w nim udział między innymi potomkowie założycieli Rymanowa-Zdroju: Władysław Potocki - prawnuk założycielki Anny z Działyńskich Potockiej oraz praprawnuk Jerzy Potocki.

Historia Rymanowa sięga roku 1376, kiedy książę Władysław Opolczyk wydał w Sanoku akt lokacji miasta Rymanów na prawie magdeburskim nadając mu nazwę Ladislavia. Miasto powstało na gruntach wsi Cisna i Ladzin a na zasadźcę książę wyznaczył Mikołaja syna Rejmana, któremu nadał dziedziczne wójtostwo. Miasto powstał na obronnym wzgórzu w pobliżu ważnych szlaków handlowych prowadzących na Ruś i Węgry.
Z kolei powstanie rymanowskiego kurortu związane jest z odkryciem źródeł wód mineralnych, co miało miejsce dokładnie 16 sierpnia 1876 r. To dzięki hrabinie Annie z Działyńskich Potockiej i jej mężowi Stanisławowi, którzy odkryli źródła wód mineralnych mamy teraz uzdrowisko Rymanów-Zdrój.
Dzisiaj Rymanów-Zdrój to dwa podmioty prowadzące działalność leczniczą. Łącznie w obiektach sanatoryjnych i szpitalnych jest około 1200 miejsc. Rymanów-Zdrój to również około 50 hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych i gospodarstw agroturystycznych.

Z okazji jubileuszu przyznane zostały medale "Za Zasługi dla Miasta i Gminy Rymanów". Medal ustanowiony został w 2010 r. i do tej pory uhonorowano nim 25 osób bądź instytucji.

W tym roku medalem zostali uhonorowani: europoseł Bogdan Rzońca, poseł Piotr Babinetz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Jan Golba - burmistrz Muszyny, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych oraz Rymanowska Orkiestra Dęta. Medale wręczyli burmistrz Wojciech Farbaniec i przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie Andrzej Pitrus.

 

Źródło: terazkrosno.pl