Wielkość czcionki:

A A+ A++

Zachodniopomorskie uzdrowiska spotkały się w Połczynie-Zdroju

Zachodniopomorskie uzdrowiska spotkały się w Połczynie-Zdroju

Sytuacji gmin uzdrowiskowych poświęcone było czwartkowe (7 października 2021 r.) spotkanie samorządowców z Pomorza Zachodniego, które odbyło się w Połczynie-Zdroju. 

W spotkaniu uczestniczyli: Jan Golba - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP – poprzez tele-most, Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska, Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło, Wójt Gminy Darłowo Radosław Głażewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju Janusz Podpora, Przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej, Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju Robert Dośpiał, członek tej Komisji Adam Słabkowski, Zastępca Burmistrza Emilia Mazur, Sekretarz Gminy Jacek Brzozowski, Dyrektor Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego Damian Greś, Kierownik Wydziału Rozwoju Gminy i Spraw Społecznych Urzędu MiejskiegoJolanta Olszewska, Główny Specjalista Biura Promocji Miasta Kołobrzeg Edyta Mielnikiewicz oraz Marek Płoszaj, Dyrektor Sanatorium „MARTA” w Połczynie-Zdroju.

Problem gmin uzdrowiskowych jest głęboki i nie chodzi wyłącznie o utratę dochodów w związku z zamrożeniem działalności leczniczej i turystycznej. Oprócz spadku wpływów z opłaty uzdrowiskowej, a także podatków PIT i CIT, straty zanotowały także firmy i spółki świadczące usługi na rzecz kuracjuszy, sanatoriów i branży hotelarskiej.

Stanowisko Ministra Zdrowia co do sposobu naliczania dotacji z budżetu państwa dla gmin uzdrowiskowych w 2022 r. na postawie opłaty uzdrowiskowej pobranej przez gminy w 2020 r., a więc znacznie obniżonej z powodu pandemii, może mieć ogromny negatywny wpływ na gospodarkę finansową tych gmin. Dlatego gminy uzdrowiskowe ponownie apelują o rządowe wsparcie, które pomoże im w walce ze skutkami pandemii. Chodzi o dofinansowanie infrastruktury uzdrowiskowej oraz utrzymanie dotacji uzdrowiskowej w 2022 i 2023 r. na poziomie z roku 2019.

 

Samorządowcy rozmawiali także o zamierzeniach inwestycyjnych planowanych do realizacji w gminach uzdrowiskowych w perspektywie finansowej 2021-2027, które będą je wyróżniać na tle innych gmin turystycznych Pomorza Zachodniego.

 

 Źródło: facebook.Połczyn-Zdrój