Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych
Dnia 14 stycznia 2020 r. w budynku Sejmu RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych pod przewodnictwem przewodniczącego Jarosława Sachajko. Udział w spotkaniu wzięli m.in.: przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych, dyrektorzy i prezesi zakładów wydobywających wody podziemne oraz producenci rolni z gminy Nałęczów.
Głównym tematem spotkania było omówienie kwestii wydobycia wód podziemnych przez firmy komercyjne i ich wpływu na gospodarstwa rolne i obszary uzdrowiskowe, wyjaśnienia pojęcia i funkcjonowania strefy ochrony dla ujęć wodnych producentów wód mineralnych, oraz potrzeby zmiany niektórych przepisów ustawy Prawo wodne.
Producenci rolni gminy Nałęczów przedstawili swoje obawy co do ewentualnego utworzenia strefy ochrony wokół ujęć wodnych w okolicach ich gospodarstw. Przedstawiciel Lubelskiej Izby Rolniczej mówił również o ograniczeniu produkcji rolniczej i naruszeniu prawa swobodnego władania gruntami, które może wynikać z utworzenia strefy ochrony wokół ujęć wodnych.
Burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka, stwierdził, że podstawowym problemem obecnej ustawy o prawie wodnym jest nieprecyzyjność jej niektórych zapisów. Kwestią sporną jest kto powinien przeprowadzać analizę ryzyka i w jakich sytuacjach analiza ta winna być przeprowadzana przez zakłady wydobywające i butelkujące wodę. Ponadto w sytuacji gdyby utworzono strefę ochrony ujęć wód katalog ograniczeń jest bardzo ogólnikowy w tej kwestii. Burmistrz zaznaczył również, że godnym uwagi jest temat wprowadzenia i prawnego uregulowania opłaty eksploatacyjnej za komercyjne wydobywanie wody, która nota bene została już poruszana za poprzedniej kadencji Parlamentu także przez SGU RP. Wpływy z tej opłaty gminy mogłyby przeznaczyć na finansowanie działań ekologicznych, np. skanalizowanie gmin.
Przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej wyjaśnił m.in., że celem ustanawiania strefy ochrony dla ujęć wodnych jest zapewnienie dobrej jakości tych wód, które zaopatrują ludność w wodę, a także zaopatrują zakłady przemysłowe, które wymagają wody o wysokiej jakości. Ponadto zapewnił, że co do analizy ryzyka ukażą się opracowania, wytyczne, poradniki i przewodniki, które nadadzą kierunek do jej wykonywania, a przez to pomogą urzędom wojewódzkim i właścicielom ujęć wodnych. Planowane są również przeciwdziałania niedoborowi wody – retencja, która w Polsce jest katastrofalna.
Na końcu podkreślono, że to właśnie wojewoda jest tym organem, który powinien czuwać nad właściwymi relacjami pomiędzy firmami wydobywającymi wodę a rolnikami, którzy tam gospodarują. Należy tak zrobić, aby doprowadzić do sytuacji zrównoważenia, gdzie rolnictwo i dobra praktyka rolnicza będzie mogła współistnieć z zakładami wydobywającymi wodę.
Relacja z całego posiedzenia dostępna na stronie:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=B91D97A043400B63C12584D5004832BC