Wielkość czcionki:

A A+ A++

Latoszyn Zdrój o krok od uzyskania statusu uzdrowiska.

Latoszyn Zdrój o krok od uzyskania statusu uzdrowiska.

Latoszyn Zdrój w gminie Dębica spełnił wszystkie wymogi dla uznania tej miejscowości za uzdrowisko i uzyskał decyzję Ministra Zdrowia o możliwości prowadzenia leczenia uzdrowiskowego na obszarze uzdrowiska Latoszyn. Oznacza to, że na mapie uzdrowisk pojawia się nowe reaktywowane uzdrowisko o wielkim potencjale rozwojowym. Teraz wystarczy tylko podjęcie w tej sprawie decyzji przez Radę Ministrów i wydanie odpowiedniego rozporządzenia. To wielkie święto dla tamtejszej społeczności i olbrzymi sukces wójta Stanisława Rokosza.

Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera (zwana też Świątynią Peruna – niegdyś ośrodka prasłowiańskiego kultu). Lecznicze źródła uczyniły z Latoszyna w XIX w. znane kąpielisko. Uzdrowisko słynęło z niekonwencjonalnych metod leczenia chorób (stawów, kości, chorób skórnych: grzybicy, łuszczycy, chorób kobiecych, paraliżów i niedowładów a nawet otyłości).

W 2018 roku Zakład Przyrodoleczniczy w Latoszynie, po blisko 80 latach wznowił swoją działalność. Przychodnia oferuje zabiegi lecznicze z wykorzystaniem wód siarczkowych oraz borowiny, a także zabiegi rehabilitacyjne z zakresu fizykoterapii, elektroterapii, masażu, kinezyterapii z użyciem laserów oraz innych specjalistycznych urządzeń. Od 2019 roku funkcjonuje basen zdrojowy. Obiekt, już wkrótce zostanie wyposażony w inhalatory ultradźwiękowe.

19 września 2020 roku w sąsiedztwie zakładu przyrodoleczniczego i basenu zdrojowego oddano do użytku pijalnię wód siarczkowych, tężnię solankową, amfiteatr i park zdrojowy.