Wielkość czcionki:

A A+ A++

Gminy uzdrowiskowe rozczarowane poselskim projektem zmian w ustawie o drogach

Gminy uzdrowiskowe rozczarowane poselskim projektem zmian w ustawie o drogach

Gminy uzdrowiskowe z nadzieją oczekiwały na projekt zmian ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Niestety, ogłoszony dnia 21 listopada br. projekt zmian rozczarował włodarzy gmin uzdrowiskowych ponieważ, nie zawiera on zmian o które już od kilku lat występują.
Zaproponowana zmiana art. 13b ust. 2a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych absolutnie nie uwzględnia postulatów środowiska gmin uzdrowiskowych, w zakresie wprowadzenia możliwości pobierania opłat parkingowych na obszarze uzdrowiska w dni świąteczne i dni ustawowo wolne od pracy.
Powszechnie wiadomo, że w uzdrowiskach z reguły nie występuje typowa dla miast zabudowa śródmiejska, ale pojawia się za to charakterystyczna zabudowa sanatoryjna, hotelowa czy pensjonatowa, a także deptaki, promenady spacerowe z licznymi atrakcjami, mola, tężnie, ogrody oraz parki uzdrowiskowe, które są przedmiotem wzmożonej penetracji turystów, szczególnie w dni świąteczne i dni wolne od pracy.
W weekendy obserwujemy w uzdrowiskach zintensyfikowany ruch samochodowy, a prawdziwym problemem są pojazdy zostawione w strefach atrakcyjnych na całe godziny, a nawet dni. Prowadzi to do sytuacji w której powierzchnia zajęta przez samochody zaparkowane w strefach uzdrowiskowych bywa większa niż powierzchnia dostępnych parkingów. Kierowcy wykorzystują do parkowania każdy dostępny wolny kawałek przestrzeni, niszcząc przy tym tereny zielone oraz uszkadzając niejednokrotnie infrastrukturę. Zwiększona ilość samochodów, to również istotne zanieczyszczenie powietrza, związane z emisją spalin samochodowych i hałasu.
Burmistrzowie, wójtowie i prezydenci gmin uzdrowiskowych wielokrotnie podkreślali, że pozbawienie ich możliwości prowadzenia lokalnej polityki transportowej prowadzi w konsekwencji do nadmiernej eksploracji transportowej obszarów cennych przyrodniczo i służących bezpośredniej ochronie środowiska naturalnego, gdyż na obszarach tych występuje nadmierna ilość pojazdów parkujących w sposób niekontrolowany ze względu na brak rotacji pojazdów w miejscach parkingowych.
Wprowadzenie przepisu o ustanowieniu tzw. śródmiejskiej strefy płatnego parkowania w miastach, absolutnie nie załatwia problemu parkowania w uzdrowiskach, bo de facto nie daje żadnych narzędzi włodarzom uzdrowisk do ograniczenia tego parkowania w dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy .
W projekcie zmiany ustawy bezwzględnie należy uwzględnić interes uzdrowisk, który dotyczy ochrony najcenniejszych obszarów przyrodniczych i środowiskowych naszego kraju.
Włodarze gmin uzdrowiskowych postulują, aby w projekcie ustawy dotyczącej strefy płatnego parkowania ująć także obszar uzdrowiska, a szczególnie stref ochrony uzdrowiskowej (strefa ochrony uzdrowiskowej A i B).
Źródło: https://sgurp.pl/