Wielkość czcionki:

A A+ A++

Główna nagroda IV edycji konkursu EKO HESTIA SPA dla Lądka-Zdroju!

Główna nagroda IV edycji konkursu EKO HESTIA SPA dla Lądka-Zdroju!

 

Główna nagroda IV edycji konkursu EKO HESTIA SPA dla Lądka-Zdroju!

30 października w Lądku-Zdroju na ręce burmistrza tego miasta przekazano czek na 100 tysięcy złotych – główną nagrodę w jedynym konkursie skierowanym wyłącznie do polskich uzdrowisk. Komisja Konkursowa doceniła strategiczne podejście i konsekwencję w długofalowych  działaniach, związanych z wykorzystaniem odkrytych tu złóż geotermalnych oraz kompleksowe podejścia do zagadnień ochrony środowiska i nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w nowych obiektach samorządowych.

Uroczystość przekazania nagrody odbyła się w takim właśnie obiekcie, spełniającym najwyższe standardy światowe -  Przedszkolu Gminnym nr 2. Lądek–Zdrój jako jedyne polskie uzdrowisko jest członkiem Europejskiego Związku Historycznych Miast Termalnych – EHTTA (European Historic Thermal Towns Association).

- Nagroda EKO HESTIA SPA to nie tylko potwierdzenie naszych aspiracji do europejskiej rodziny termalnych uzdrowisk, ale również dowód na to, że wybraliśmy w naszej samorządowej drodze rozwoju najbardziej słuszny i przyjazny dla środowiska kierunek rozwoju – podkreśla Roman Kaczmarczyk, Burmistrz Lądka-Zdroju.

W konkursie EKO HESTIA SPA nagradzane są co roku najciekawsze projekty, inicjatywy oraz pomysły polskich uzdrowisk, związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, ekologią i zrównoważonym rozwojem. Komisja Konkursowa ocenia też systematyczną edukację proekologiczną lokalnych społeczności. Od samego początku jest on organizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP oraz Grupę ERGO Hestia. Co ważne, pieniądze z nagrody mogą być przez zwycięzcę wykorzystane wyłącznie na kolejne projekty i działania związane z ochroną środowiska.

Nie tylko główna nagroda

W tegorocznej edycji ocenie podlegały nowatorskie działania i inwestycje zrealizowane w tym zakresie w latach 2013-2018. Podczas uroczystego spotkania w Lądku-Zdroju dodatkowe nagrody odebrały też 3 kolejne uzdrowiska wyróżnione w konkursie. Do samorządowych włodarzy Rymanowa, Rabki-Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej trafiły specjalistyczne roczne polisy ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

- Jesteśmy jedynym w Polsce towarzystwem ubezpieczeń, którego główna siedziba jest zlokalizowana w uzdrowisku – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia. - Ten konkurs, będący naturalną konsekwencją naszych dotychczasowych działań w sferze ochrony środowiska, z założenia ma mieć charakter inspirujący dla samorządów, wskazuje bowiem najlepsze przykłady, godne naśladowania, w zakresie postaw proekologicznych.  

Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu EKO HESTIA SPA jest największa polska organizacja zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. – Bardzo się cieszę ze współpracy z Grupą ERGO Hestia oraz samej idei konkursu. To właśnie polskie uzdrowiska bywają najczęściej pionierami i liderami nowatorskich rozwiązań proekologicznych w swoich regionach. A ten konkurs pozwala nam je wskazać i nagrodzić ich najlepsze pomysły oraz inwestycje w zakresie ochrony środowiska – mówi dr Jan Golba, prezes SGU RP, doświadczony samorządowiec i długoletni burmistrz Muszyny.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie SGU RP.

Poprzedni laureaci EKO HESTIA SPA

I edycja konkursu została rozstrzygnięta w roku 2016. Głównym laureatem zostało najmłodsze stażem polskie uzdrowisko, jedyne w województwie łódzkim – Uniejów. Jury doceniło wykorzystanie źródeł geotermalnych jako uzupełniającego źródła energii oraz nowatorskie projekty w obszarze edukacji szkolnej, związane z kształtowaniem postaw proekologicznych.

Zwycięzcą II edycji zostało Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie). W jego działaniach doceniono kompleksowe podejście do wykorzystania energii słonecznej oraz zagospodarowania terenów zielonych.

W roku 2018 laureatem konkursu został Inowrocław, nagrodzony m.in. za wprowadzenie ekologicznego transportu miejskiego (cały tabor został wymieniony na elektryczny) oraz inwestycje zrealizowane w parku uzdrowiskowym.

***

Grupa ERGO Hestia to pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeń. Niemal od 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym produkty i usługi ubezpieczeniowe najwyższej jakości. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Prezesem Grupy ERGO Hestia od początku jej funkcjonowania jest Piotr Maria Śliwicki.