Czternaście polskich uzdrowisk walczy o 100 tysięcy złotych w konkursie EKO HESTIA SPA
Trwa III edycja konkursu EKO HESTIA SPA, w którym polskie uzdrowiska walczą o 100 000 złotych na działania proekologiczne. Oprócz nagrody laureat otrzyma dodatkowo wsparcie doradcze i ubezpieczeniowe w zakresie ochrony środowiska. Do konkursu w 2018 roku zgłosiło się 14 polskich uzdrowisk.
Konkurs jest wspólną inicjatywą Grupy ERGO Hestia i Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Główną nagrodą jest 100 000 zł na dalsze działania proekologiczne realizowane na terenie gminy. Nagrodami dodatkowymi za zdobycie drugiego, trzeciego i czwartego miejsca w Konkursie są roczne ubezpieczenia od szkód środowiskowych. Fundatorem nagrody w konkursie EKO HESTIA SPA jest Grupa ERGO Hestia.
Laureatem ubiegłorocznej edycji konkursu EKO HESTIA SPA została Gmina Busko-Zdrój z projektem „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego w Gminie Busko-Zdrój”.
- W tym roku swoje projekty zgłosiło najwięcej gmin w historii konkursu! W kolejnych miesiącach będziemy weryfikować zgłoszenia konkursowe, które przesłało aż 14 gmin uzdrowiskowych z całego kraju. To oznacza, że w trzech kolejnych edycjach Konkursu wzięły już udział 34 miejscowości o statusie uzdrowiska. Cieszę się, że tym razem zgłoszenia napłynęły do nas aż z 10 różnych województw. Po 2 zgłoszenia otrzymaliśmy z województw dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego. Ogłoszenie Laureata III edycji konkursu EKO HESTIA SPA planujemy na październik 2018 roku. Wręczenie nagrody głównej 100 000 złotych odbędzie się w siedzibie wskazanej przez laureata III edycji Konkursu – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.
Wszystkie przesłane zgłoszenia konkursowe spełniły restrykcyjne wymogi formalne i zostały zakwalifikowane do I etapu konkursu. Do udziału w III edycji konkursu EKO HESTIA SPA zgłosiły się:
- Rabka-Zdrój (woj. małopolskie): Ochrona powietrza w Gminie Rabka-Zdrój;
- Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie): Ekologiczny Inowrocław;
- Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie): Proekologiczne działania Gminy Solec-Zdrój w latach 2012-2017;
- Szczawno-Zdrój (woj. dolnośląskie): Zagospodarowanie na cele rekreacyjno-sportowe części terenu Wzgórza Gedymina i Słonecznej Polany w Szczawnie-Zdroju;
- Muszyna (woj. małopolskie): Muszyna - zrównoważony rozwój z poszanowaniem środowiska naturalnego;
- Ustroń (woj. śląskie): Ekologia w Ustroniu;
- Ustka (woj. pomorskie): Ochrona, rewaloryzacja i zabezpieczenie obszarów cennych przyrodniczo w uzdrowiskach woj. pomorskiego poprzez budowę infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny oraz zagospodarowanie i zwiększenie bioróżnorodności na terenach cennych przyrodniczo w Ustce i Sopocie;
- Połczyn-Zdrój (woj. zachodniopomorskie): Ekologiczny Połczyn-Zdrój;
- Krasnobród (woj. lubelskie): Dwuetapowa rozbudowa infrastruktury turystycznej w Krasnobrodzie;
- Augustów (woj. podlaskie): Uzdrowisko Augustów miastem umiejętnie łączącym rozwój wysokiej jakości funkcji uzdrowiskowo – wypoczynkowych z dynamicznym rozwojem nowoczesnych i przyjaznych środowisku funkcji przemysłowo – usługowych;
- Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie): Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami na terenie Gminy Miasta Kołobrzeg;
- Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie): Zielony Kurort – Z myślą o przyszłości;
- Rymanów (woj. podkarpackie): Działalność proekologiczna Gminy Rymanów w latach 2012-2017;
- Dębica (woj. podkarpackie): Reaktywacja Uzdrowiska Latoszyn Zdrój.