Wielkość czcionki:

A A+ A++

Program "Klimatyczne Uzdrowiska"

Program

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister Ireneusz Zyska 17 maja ogłosili start programu wsparcia gmin uzdrowiskowych. Za jego realizację odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a kwota, jaką przeznaczono na ten cel, wynosi 250 mln zł.
Zdaniem dr Jana Golby, prezesa zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, propozycja NFOŚiGW jest ciekawą projektem dodatkowego wsparcia. Niezmiennie jednak na rozwój polskich uzdrowisk potrzeba więcej środków.
Wszystkim nam zależy na dobrym klimacie. Czyste powietrze, woda, zdrowa żywność, możliwość życia w symbiozie z otaczającą nas naturą to marzenia ponad jakimikolwiek podziałami. Szczególne oczekiwania mamy wobec miejscowości uzdrowiskowych. Tu szukamy nie tylko wypoczynku, ale i zdrowia. A to oznacza dla ponad 50 gmin uzdrowiskowych i miejscowości, które posiadają status obszaru ochrony uzdrowiskowej, olbrzymie szanse, ale i wyzwania - mówił szef resortu klimatu, Michał Kurtyka.
Jak podkreślał wiceszef tego resortu Ireneusz Zyska, z uwagi na ograniczenia inwestycyjne związane z przymiotem "uzdrowisko", takie miejscowości potrzebują większego dofinansowania, by móc się rozwijać.
- To bardzo ciekawy program. Zauważmy, że mamy w Polsce ok. 3 tys. gmin, a 45 ma status uzdrowiskowych. To jest jeden procent - i my dedykujemy do tego jednego procenta dobrze zdefiniowane środki. Zauważmy, że gdybyśmy je pomnożyli razy 100, to jest ekwiwalent ogromnego programu, gdyby był ogłaszany dla wszystkich beneficjentów. Wspomniane 45 gmin to są klejnoty i chcielibyśmy, aby były one rozpoznawalne - mówił Maciej Chorowski, prezes zarządu NFOŚiGW.

Program "Klimatyczne Uzdrowiska" będzie się składać z dwóch części: adaptacja do zmian klimatu oraz wsparcie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych. Nabór w programie będzie ciągły i potrwa do 2024 roku bądź do wyczerpania środków.

Celami programu są m.in. upowszechnianie nowoczesnych i efektywnych rozwiązań w miastach uzdrowiskowych, poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych na terenie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej.

 

Źródło informacji: https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/eksperyment-na-uzdrowiskach-nie-spodziewalismy-sie-tego,281745.html