Wielkość czcionki:

A A+ A++

W Świnoujściu trwa rozładunek wielkiego „kreta”

W Świnoujściu trwa rozładunek wielkiego „kreta”

W środę wieczorem (7.10.2020 r.) do nadbrzeży Świnoujścia przypłynął statek Da Chang z Chin z maszyną TBM na pokładzie. To ona wydrąży tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Całkowita długość TBM (Tunnel Boring Machine) to około 100 metrów, a waga 2740 ton.

W związku z tym w Świnoujściu odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Inwestora - Prezydenta Miasta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, jego zastępcy Barbary Michalskiej oraz gości - Wiceministra Infrastruktury Marcina Horały, Wicewojewody Zachodniopomorskiego Marka Subocza, Sekretarza Generalnego Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Przemysława Włoska, zastępcy dyrektora szczecińskiego oddziału GDDKiA Marcina Mierzwy, oraz przedstawicieli generalnego wykonawcy firm PORR i Gülermak.

TBM rozpocznie drążenie tunelu po stronie wyspy Uznam i zakończy swoją pracę po drugiej stronie Świny. Z tego powodu intensywne prace prowadzone są także na wyspie Wolin, gdzie powstaje komora odbiorcza. Póki co wykonywane są dla niej ściany szczelinowe. Jednocześnie trwa wykonywanie murków prowadzących dla ścian szczelinowych tunelu odkrywkowego i rampy dojazdowej. Przygotowywany jest też plac, gdzie gigant po pracy zostanie rozmontowany.

Tunel w Świnoujściu, którego inwestorem jest Miasto Świnoujście, po wybudowaniu będzie najdłuższą przeprawą podwodną o długości 1484 m.

Więcej informacji: http://www.swinoujscie.pl/pl/news/content/15751