Wielkość czcionki:

A A+ A++

10 lat z funduszami unijnymi. Czasopismo samorządowe „Wspólnota” opublikowała „Ranking wykorzystania środków z UE w latach 2010-2014”

10 lat z funduszami unijnymi. Czasopismo samorządowe „Wspólnota” opublikowała „Ranking wykorzystania środków z UE w latach 2010-2014”XXIII Kongres Uzdrowisk Polskich w Krynicy Zdroju w roku 2014 był okazją do podsumowania okresu 10 lat w gminach uzdrowiskowych.  Niesamowite wrażenie na uczestnikach Kongresu zrobiły zestawienia przygotowane przez dra Jana Golbę – Prezesa Zarządu SGU RP – ponad 5 mld zł zainwestowane w infrastrukturę uzdrowiskowa, turystyczną i kulturalną. Przedstawione przykłady inwestycji zrealizowanych ze środków europejskich, krajowych i prywatnych pokazały jak ogromne zmiany nastąpiły w uzdrowiskach.
Ranking wykorzystania środków unijnych przez jednostki samorządu terytorialnego potwierdził, jak olbrzymie środki w przeliczeniu na jednego mieszkańca wykorzystano w gminach uzdrowiskowych.
Absolutnym liderem rankingu jest najmniejsza gmina w Polsce – Krynica Morska, która w minionej dekadzie pozyskała 28 tyś. 867 zł dotacji, co daje w przeliczeniu na jednego mieszkańca kwotę w wysokości ponad 2,5 tys. zł rocznie. Krynica Morska to również kolejna gmina, która obecnie stara się uzyskać status obszaru ochrony uzdrowiskowej, a docelowo status uzdrowiska.
W elitarnym gronie 7 miast o najwyższym wskaźniku wykorzystania środków z UE znalazł się także Uniejów z kwotą 18 tys. 611 zł. Uniejów to najmłodsze i jednocześnie jedno z najprężniej rozwijających się polskich uzdrowisk.
Zaszczytne drugie miejsce w grupie miast powiatowych zajmuje Kołobrzeg z kwotą 4 tys. 317 zł, dziewiąte Gołdap z kwotą 3 tys. 297 zł. Wysokie 33 miejsce zajmuje Busko-Zdrój z kwotą 2 tys. 135 zł.
Wśród miast na prawach powiatów  w pierwszej 10-ce rankingu znalazły się Sopot (3 miejsce z kwotą 5 tys. 431 zł) oraz  Jelenia Góra (9 miejsce z kwotą 4 tys. 239 zł)
W pierwszej 10-ce miast w kraju są również Świeradów-Zdrój – na 7 pozycji z kwotą 6 tys. 972 zł oraz Muszyna na 8 miejscu z kwotą 6 tys. 933 zł. W tej kategorii konkurowało 580 miejscowości.
W kategorii Gminy wiejskich niekwestionowanym liderem wśród gmin uzdrowiskowych jest  Solec Zdrój. 7 pozycja z kwotą 8 tys. 305 zł wśród 1 566 gmin w rankingu to naprawdę ogromne wyróżnienie. Na miejscu 15 znalazło się Jaworze z kwotą 6 tys. 89 zł. Jaworze to gmina, która od kilku lat czyni starania o uzyskanie statusu uzdrowiska.
Ranking do pobrania ze strony http://bcgpolska.pl/news/10