SUPER EKO UNIEJÓW

SUPER EKO UNIEJÓW

Myślę, że wciąż niewiele osób, nawet  biegłych w uzdrowiskowej geografii Polski, potrafi prawidłowo zlokalizować na mapie Uniejów. I nie powinno to nawet za bardzo dziwić, skoro to najmłodsze polskie uzdrowisko, zbudowano praktycznie od podstaw. Stało się tak dzięki odkryciu tu bogatych złóż geotermalnych i ich kompleksowym wykorzystaniu do celów rozbudowy infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej, rehabilitacyjnej oraz uzdrowiskowej.  Uniejów status uzdrowiska uzyskał bowiem dopiero w roku  2012 i jest też pierwszym polskim uzdrowiskiem termalnym, jedynym w województwie łódzkim, pięknie położonym nad Wartą. 

Jego położenie w samym centrum naszego kraju, w bliskiej odległości od największych polskich aglomeracji, dobre połączenie komunikacyjne (dzięki nowym autostradom), lokalne atrakcje  to dodatkowe atuty. Jednak zdecydowanie największym pozostaje tutejsza gorąca solanka o temperaturze 68°C, wydobywana z głębokości ponad 2 km, posiadająca walory lecznicze. Jest to woda mineralna chlorkowo-sodowa z zawartością m.in. aktywnych związków siarki, jodu, potasu, magnezu czy fluoru.  Solanka ta może być wykorzystywana zarówno do celów leczniczych w wannach i basenach (stany pourazowe, choroby reumatologiczne, skórne, neurologiczne itp.), w postaci inhalacji (choroby układu oddechowego) czy krenoterapii (kuracji pitnych w przypadkach schorzeń układu pokarmowego). Ale wody geotermalne są tu wykorzystywane również do celów rekreacyjno-turystycznych (stworzony tu kompleks basenów ze stałą temperaturą ok. 33-35°C stał się nie tylko lokalną atrakcją, ściągającą tłumy przez cały rok), ale przede wszystkim – jako naturalne, odnawialne i ekologiczne źródło energii, wykorzystywane do ogrzewania mieszkań i budynków publicznych czy nawet podgrzewania murawy boisk piłkarskich na lokalnym kompleksie sportowym.

Nowoczesne technologie i geotermalna teraźniejszość doskonale komponuje się tu z wielowiekowym dziedzictwem. Najmłodsze polskie uzdrowisko to jednocześnie miejscowość o bogatej historii (prawa miejskie z XIII wieku), o której zaświadczają m.in.  pięknie odrestaurowany XIV-wieczny  zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich z otaczającym go parkiem oraz miejska kolegiata z tego samego okresu, a także stare cmentarze: żydowski, ewangelicki, katolicki czy prawosławna cerkiew.  Ostatnie lata to wręcz boom inwestycyjny – na pustych do tej pory polach nad Wartą wyrosły tu nowe hotele, ośrodek uzdrowiskowy, stylizowany kasztel rycerski, skansen z wiatrakami, dworek szlachecki  i zagroda młynarska. To wszystko efekty przemyślanej strategii rozwoju miasta, która opiera się właśnie na kompleksowym zagospodarowaniu bezcennego wręcz naturalnego bogactwa, jakim okazała się termalna solanka (trochę przypadkowo odkryta tu w roku 1979 przy próbnych odwiertach naftowych). To właśnie to odkrycie  zdeterminowało wszelkie działania władz samorządowych i doprowadziło do stworzenia tu wręcz ekologicznej enklawy, w której ochrona środowiska jest  priorytetem.

Dlatego hasło „Uzdrowisko Uniejów – w harmonii z przyrodą” nie jest tylko hasłem reklamowym, ale codzienną praktyką. A budowanie świadomości proekologicznej zaczyna się tu od przedszkoli i szkół.
Stworzone w Uniejowie komiksy z Duchem Termoaktywnym mogą stanowić dla innych wręcz godny naśladowania wzór edukacyjny.   

Komiks Uzdrowisko Uniejów – w harmonii z przyrodą

Wojciech Fułek