Ekologiczny Sopot w konkursie EKO HESTIA SPA

Ekologiczny Sopot w konkursie  EKO HESTIA SPA


Uzdrowiskowe dziedzictwo sopockiego kurortu sięga początków XIX wieku, kiedy to do Gdańska zawitały napoleońskie wojska. Oficer tych wojsk, doktor Jean Georges Haffner, tak zachwycił się bałtyckimi plażami i morzem, że postanowił osiąść tu na stałe. Planował wstępnie stworzenie domu zdrojowego  w Brzeźnie, ale w końcu jego wybór padł na małą wioskę rybacką, w której jednak nie brakowało już wtedy kilku bogatych letnich rezydencji i dworów. To doktorowi Haffnerowi przypadł zatem zasłużenie tytuł ojca –założyciela sopockiego uzdrowiska, bowiem stworzył tu nie tylko zakład kąpielowy, ale i pierwsze drewniane molo – do dziś jedną z największych atrakcji nadmorskiej miejscowości. Ale właściwa, zawrotna  kariera Sopotu jako „światowego kąpieliska nad Bałtykiem” zaczęła się od doprowadzenia linii kolejowej w roku 1870 i przyznania praw miejskich w roku 1901. Na przełomie wieków powstały w Sopocie istniejące i funkcjonujące do dziś kolejne atrakcje – korty tenisowe i hipodrom, a w roku 1909 – Opera Leśna. Po Traktacie Wersalskim kurort znalazł się w granicach Wolnego Miasta Gdańska, stając się  wielonarodowościowym i wielokulturowym tyglem. Oczywiście, z wiadomych powodów,  miasto było zdominowane wtedy  przez Niemców, ale mało kto zdaje sobie dziś sprawę, że pod koniec lata 20-tych mieszkało tu blisko 5 tysięcy Żydów, dysponujących nie tylko piękną synagogą (podpaloną później podczas tzw.  Nocy Kryształowej w roku 1938), ale i  licznymi sklepami, pensjonatami, koszernymi restauracjami  oraz – częściowo dziś zrekonstruowaną – nekropolią z domem pogrzebowym.  Dość liczne było również środowisko tutejszej Polonii, skupione wokół tzw. Domu Polskiego,  a na ulicach można było też często usłyszeć język kaszubski, rosyjski, francuski, białoruski czy ukraiński.  


W rok 1989, który rozpoczynał czas  gospodarczych, ekonomicznych i politycznych zmian, Sopot wkroczył m.in.  z bagażem zamkniętych plaż oraz  niewykorzystanych  źródeł leczniczej solanki. Intensywne zabiegi w dekadzie lat 90-tych, związane z ochroną środowiska oraz  przywróceniem naturalnych walorów przyrodniczo-ekologicznych sopockiego kurortu zaowocowały powrotem do uzdrowiskowych tradycji i wykorzystaniem  do celów leczniczych solanki, co przyspieszyło odzyskanie statusu uzdrowiska w roku 1998. I od tej chwili Sopot stara się łączyć swoją niewątpliwą popularność jako  jednej z najbardziej atrakcyjnych destynacji turystycznych (zarówno dla gości krajowych, jak i zagranicznych) z walorami uzdrowiskowymi.  Nie jest to z pewnością miejsce, w którym kuracjusze odpoczywają pogrążeni w parkowej ciszy i spokoju, ale liczne atrakcje towarzyszące  rekompensują im pewne niedogodności, związane z turystyczną specyfiką  Sopotu jako centrum  intensywnego życia weekendowego, koncertowego i klubowego całego Trójmiasta.  


Do pierwszej edycji  konkursu EKO HESTIA SPA  Sopot zgłosił kompleksową rewitalizację kilkunastu hektarów niezagospodarowanych terenów dawnych terenów ogródków działkowych i przekształceniu ich w tzw. „Sopockie Błonia” - ogólnodostępne zielone tereny rekreacyjne z ekologicznym placem zabaw dla dzieci. Miasto może się też pochwalić  programami, dotyczącymi m.in.  zagospodarowania wód opadowych, redukcji emisji CO² oraz dofinansowania zamiany ogrzewania węglowego oraz  instalacji solarów.  Działania te znalazły uznanie Komisji Konkursowej konkursu, zwłaszcza, że uzupełniają one m.in. prace nad rewitalizację dwóch Parków Zdrojowych, znajdujących się w strefie nadmorskiej. Warto też zwrócić uwagę, że niedawno oddano mieszkańcom, kuracjuszom oraz gościom kolejną publiczną przestrzeń zieleni urządzonej – Park Hestii, łączący funkcję terenów  rekreacyjnych z zewnętrzną galerii rzeźby.  To  projekt  zrealizowany  i sfinansowany  przez głównego organizatora konkursu oraz fundatora nagrody EKO HESTIA SPA. Trudno się jednak dziwić takiemu zaangażowaniu, skoro Grupa ERGO Hestia  to nie tylko największy w Sopocie pracodawca, ale i  jedyny w Polsce ubezpieczyciel, którego główna  siedziba zlokalizowana jest w uzdrowisku. Nie tylko dlatego bliska jest jej  idea zrównoważonego rozwoju, z której wynikają nie tylko wszelkie społeczne powinności  i zaangażowanie w lokalne projekty, ale przede wszystkim – szeroko rozumiana filozofia ochrony środowiska i aktywnych działań proekologicznych.

Wojciech Fułek

Galeria zdjęć ( źródło: Archiwum SGU RP):