Konstancin-Jeziorna stawia na ekologię!

Konstancin-Jeziorna stawia na ekologię!

Gmina Konstancin-Jeziorna, biorąc udział w I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA,  znalazła się w elitarnym gronie najbardziej pro-ekologicznych polskich uzdrowisk.

Konkurs jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP i Grupy ERGO Hestia.  Nagroda ta ma promować najciekawsze, związane z ekologią  inwestycje  i działania, zrealizowane na terenie polskich uzdrowisk w latach 2010-2015,  mające jednocześnie znaczący wpływ na ochronę środowiska naturalnego.   

Do konkursu zgłoszenia przesłało aż 11 polskich uzdrowisk z 7 województw.  Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z województwa małopolskiego (Rabka-Zdrój, Szczawnica, Krynica-Zdrój i Sękowa), następnie z województwa świętokrzyskiego (Solec-Zdrój i Busko-Zdrój) ) i po jednym zgłoszeniu z województwa kujawsko-pomorskiego (Inowrocław), lubelskiego (Nałęczów), mazowieckiego (Konstancin-Jeziorna), pomorskiego (Sopot) i łódzkiego (Uniejów).  

Wręczenie nagrody głównej w Konkursie EKO HESTIA SPA (100.000,- PLN), która będzie mogła być przeznaczona wyłącznie na dalsze działania, związane z ochroną środowiska,  zaplanowano we wrześniu 2016r, z okazji jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.   Informacje dodatkowe na temat wszystkich uczestników  oraz konkursu „EKO HESTIA SPA” są dostępne  również na stronie  www. sgurp.pl.

W kwietniu Konstancin odwiedzili członkowie jury, spotykając się z samorządowymi władzami oraz urzędnikami odpowiedzialnymi za poszczególnymi inwestycje. W latach 2010-2015 na proekologiczne działania gmina Konstancin-Jeziorna przeznaczyła łącznie blisko 46 mln złotych, z tego aż 14, 5 mln to środki zewnętrzne, m.in. unijne. To imponująca kwota, która dowodzi jednocześnie, jak ważną rolę przywiązuje się w jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich uzdrowisk do ochrony środowiska. Zwłaszcza, że inwestycje te są z reguły dosłownie ukryte pod ziemią, bowiem dotyczą przede wszystkim rozbudowy miejskiego systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków. Pierwszy element tego ambitnego przedsięwzięcia polegał na rozbudowie miejskiego systemu kanalizacji sanitarnej oraz objęciu całego obszaru Skolimowa Zachodniego tym systemem. Drugim elementem rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej jest znaczne zwiększenie łącznej długości rurociągów wodnych, w wyniku czego zostanie stworzona możliwość zaopatrzenia w „zdrową” wodę wszystkich posesji na terenie Skolimowa.

Osobiście jestem również pod dużym wrażeniem pozytywnej metamorfozy konstancińskiego parku zdrojowego oraz nowego centrum sztuki i kultury w pięknie odrestaurowanej Hugonówce. Konstancin ciągle pięknieje, nie zapominając jednak o swojej historycznej tożsamości jako podstołecznego uzdrowiska i obowiązkach wobec natury. 

 

Wojciech Fułek

(pisarz i scenarzysta, długoletni  samorządowiec, aktualnie wiceprezes Europejskiego Związku Uzdrowisk ESPA, członek jury konkursu EKO HESTIA SPA)

Galeria zdjęć ( źródło: Archiwum SGU RP):