Miasto i Gmina Czarny Dunajec
Jest to teren graniczący ze Słowacją, co otwiera dodatkowe możliwości turystyczne. W skład Gminy wchodzi 15 miejscowości i obecnie liczy blisko 23 000 mieszkańców. Od 1 stycznia 2023 r. Czarny Dunajec odzyskał prawa miejskie.
Historia miejscowości i całego regionu jest bogata i ciekawa. Piękne okoliczności przyrody, bliskość Tatr, torfowiska, świeże powietrze, baseny geotermalne, ścieżki rowerowe – atrakcji jest mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie.
Tym co głównie przyciąga turystów są góry. Warto jednak pochylić się też nad tym, co oferuje sama Gmina. Jest tutaj solidnie rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, które są częścią znanego historyczno-przyrodniczo-kulturowego „Szlaku wokół Tatr”. Trasy wiodą przez najbardziej malownicze miejsca Czarnego Dunajca i okolic. Jest żywy skansen regionalnego budownictwa w Chochołowie, gdzie można podziwiać perełki stylu podhalańskiego w architekturze, Muzeum Powstania Chochołowskiego, nowoczesne Muzeum Torfowisk oraz zrelaksować się na basenach termalnych Chochołowskie Termy. Można wybrać się na spacer na pobliskie torfowiska i podziwiać unikatowe rośliny oraz rzadko spotykane zwierzęta właściwe tylko dla tego ekosystemu. Na terenie gminy są także liczne zabytki sakralne, piękne kościoły i kapliczki. Można tutaj wypocząć w licznych gospodarstwach agroturystycznym lub w Hotelu Bachledówka w Czerwiennem.