Gmina Solec-Zdrój

Wspaniałe widoki, świeże powietrze, możliwość obcowania z naturą sprawiają, że miejscowość przyciąga tłumy kuracjuszy i turystów, którzy wśród ciszy i spokoju szukają wytchnienia od miejskiego zgiełku oraz możliwości skorzystania z tutejszych wód leczniczych.
Gmina nie zalicza się do gigantów, jeśli chodzi o powierzchnię i liczbę ludności, bo liczy ok 85 kilometrów kwadratowych i niespełna pięć tysięcy mieszkańców.
Po południowo – wschodniej stronie dominują tereny agroturystyczne, zaś północ jest bardziej rolnicza. Największym bogactwem są doskonałe wody mineralne o charakterze leczniczym. Stąd gmina znana jest jako uzdrowisko, nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale w kraju i Europie. Miejscowość Solec – Zdrój, położona w centralnej części gminy, pełni funkcję ośrodka gminnego. Nazwa wsi pochodzi od słonych źródlisk występujących dawniej na pobliskich łąkach. Rozwój Solca jest nierozłącznie związany z pracami eksploatacyjnymi w poszukiwaniu soli w XVIII wieku. Mimo, że soli nie odkryto, wypływającą z odwiertów wodę ludność zaczęła stosować do celów leczniczych. Z inicjatywy ówczesnego właściciela osady, hrabiego Karola Godeffroya, w 1837 roku wybudowano pierwsze drewniane Łazienki oraz domy dla kuracjuszy, co dało początek soleckiemu Uzdrowisku. W 1837 roku Zdrój Solecki został wpisany do rejestru uzdrowisk polskich.
Ale Solec – Zdrój to nie tylko historia, ale również nowoczesne obiekty, w których można podreperować zdrowie, między innymi schorzenia narządów ruchu, reumatologiczne czy ortopedyczno – urazowe. Woda siarczkowa występująca w tym urokliwym uzdrowisku jest bowiem jedna z najlepszych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Gmina zachwyca przyrodą, kusi zabytkami i słońcem, które świeci tu niemal przez okrągły rok. Odwiedzający znajdą tu niepowtarzalna atmosferę i sprzyjający klimat zarówno dla leczenia, jak i wypoczynku. Walory turystyczne gminy to przede wszystkim lasy – tradycyjne miejsce grzybobrań, zalew rekreacyjny - zbiornik zajmujący powierzchnię 8 ha, który obecnie jest rewitalizowany. Jedną ze sztandarowych atrakcji jest kompleks basenów mineralnych – obiekt łączący funkcję rekreacyjną oraz misje leczenia i profilaktyki wielu chorób (hala basenowa z basenem pływackim, zjeżdżalniami i atrakcjami wodnymi jest idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu dla całych rodzin; w sezonie letnim można korzystać z otwartej plaży przy basenie zewnętrznym), szlaki spacerowe, trasy rowerowe, szlaki historyczne i przyrodnicze. W Solcu-Zdroju warto przespacerować się alejkami: Aromaterapeutyczną i Magnoliową. Różnorodne gatunki roślin występujące na tych alejach pozwolą zrelaksować się i wyciszyć. Obok kompleksu basenów znajduje się park w trakcie rewitalizacji wraz z tężnią solankową oraz mały stadion. Uwagę zwraca kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, nieopodal którego znajduje się wpisany na listę zabytków cmentarz parafialny z pierwszej połowy XIX wieku. W Zborowie można podziwiać zabytkowy zespół pałacowy otoczony pięknym, odnowionym parkiem. Miejscowość Świniary szczyci się drewnianym zabytkowym kościołem pod wezwaniem św. Stanisława z drugiej połowy XVII wieku.
Gmina Solec – Zdrój to doskonałe miejsce aktywnego wypoczynku dla osób w każdym wieku. Niezwykle dużą popularnością cieszą się siłownie plenerowe – podczas ćwiczeń turyści mają okazję pooddychać świeżym powietrzem i podziwiać piękno przyrody. Na terenach Szanieckiego Parku Krajobrazowego możemy podziwiać pełną krasę soleckich krajobrazów z bogactwem roślinnych muraw kserotermicznych, które bezpośrednio przylegają do szachownicy pól uprawnych i sadów. Uwarunkowania geologiczne sprawiły, że możemy tu również zobaczyć objęty ochroną przyrodniczą zespół jaskiń krasowych i wąwozów.
Teren gminy obfituje w przydrożne kapliczki, figurki i krzyże. Niektóre z nich, jak np. tzw. kapliczka szwedzka pochodząca z XVII wieku to obiekty unikatowe. W ostatnich latach samorząd zrealizował wiele przedsięwzięć, które wpłynęły na poprawę infrastruktury drogowej, szkolnictwa, bazy rekreacyjnej oraz poszerzenia oferty kulturalnej m.in. rozbudowano budynek Gminnego Centrum Kultury oraz przebudowano salę sportową na salę widowiskową mieszczącą 237 osób, powstały siłownie plenerowe, wiaty drewniane służące jako miejsca spoczynkowe dla rowerzystów. Głównym przedsięwzięciem realizowanym w ostatnim czasie jest rewitalizacja miejscowości uzdrowiskowej m.in. budowa deptaka w centrum Solca-Zdroju.
Stale poszerzająca się baza noclegowo – hotelowa, pensjonatowa, pokoje gościnne i gospodarstwa agroturystyczne, ciągi spacerowe, trasy rowerowe, obiekty gastronomiczne oraz bogata oferta imprez i wydarzeń kulturalnych i sportowych, piękne krajobrazy i czyste powietrze sprawiają, że warto odwiedzić ten jakże urokliwy zakątek Polski. W niezwykłej atmosferze, bez wszechobecnej cywilizacyjnej gorączki można znaleźć tu doskonałe warunki do leczenia i wypoczynku.

Solec-Zdrój

Deptak  Deptak    Z lotu ptaka  Urząd Gminy