Gmina Goczałkowice-Zdrój
Łatwo się tu dostać, bo przez miejscowość przebiegają Droga Krajowa nr 1 oraz trakt kolejowy pomiędzy Katowicami a Bielskiem, Żywcem czy Cieszynem. Gmina zajmuje powierzchnię prawie 49 km kw. Większość, bo ponad 33 km2 to wody, w tym Jezioro Goczałkowickie (ok. 30 km2), stawy hodowlane, staw Rontok oraz staw Maciek Mały. Goczałkowice-Zdrój to gmina wiejska, uzdrowiskowa, która liczy ok. 6,7 tys. mieszkańców.
Goczałkowice słyną z uzdrowiska, którego historia sięga 1856 r. To jeden z największych ośrodków reumatologiczno-rehabilitacyjnych w woj. śląskim. Leczy się tutaj m.in. choroby narządu ruchu, neurologiczne, choroby naczyń obwodowych, schorzenia laryngologiczne. Wszystko dzięki borowinie i solance, naturalnym surowcom, które stosowane są w uzdrowisku. Goczałkowickie uzdrowisko to także zabytkowe budynki. Najpiękniejsze z nich to: budynek pijalni wód leczniczych, Hotel „Prezydent”, pawilon „Wrzos”.
Co jeszcze warto zobaczyć w gminie? Z pewnością „śląskie morze”, czyli Jezioro Goczałkowickie. To jeden z największych w Polsce sztucznych zbiorników retencyjnych. Wyróżnia go niezwykłe bogactwo przyrody. Miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów jest korona zapory, która łączy Goczałkowice z sąsiednim Zabrzegiem. Ma ok. 3 km długości i jest wymarzonym miejscem dla spacerowiczów, rowerzystów czy jeżdżących na rolkach. Chlubą gminy jest znajdujący się w Zdroju Stary Dworzec, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w regionie. W 2020 r. został wyróżniony przez profesjonalne jury zdobywając tytuł Dworca Roku 2020 w konkursie organizowanym przez Fundację Grupy PKP i Fundację ProKolej.
Goczałkowice to miejsce często odwiedzane przez miłośników przyrody. Miejscem idealnym do spacerów i odpoczynku jest Park Zdrojowy. Dzięki Ogrodom do Zwiedzania Kapias można podziwiać natomiast imponujące ogrody. Wiele dobrego spotka w Goczałkowicach także miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. W 2019 r. w Goczałkowicach zainaugurowano działalność Akademii BVB im. Łukasza Piszczka, pierwszej na świecie szkółki piłkarskiej dla dzieci współtworzonej przez Borussię Dortmund poza granicami Niemiec. Fundacja, którą założył słynny piłkarz pochodzący z Goczałkowic zmodernizowała tereny sportowe w pobliżu uzdrowiska. Goczałkowice to wyjątkowe miejsce także dla miłośników sportów wodnych. Za sprawą WakeParku można wypróbować wakeboardingu, czyli pływania po powierzchni wody na specjalnej desce, trzymając się przyczepionej do wyciągu liny.
W gminie odbywa się wiele imprez oraz wydarzeń kulturalnych, artystycznych, sportowych. Najważniejsze to: Goczałkowicki Festiwal Róż, Dni Goczałkowic, Dożynki Gminne, Goczałkowicki Rajd Rowerowy czy Memoriał Pływacki im. Krzysztofa Kanika.