Znamy zwycięzcę finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA

Znamy zwycięzcę finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA

Nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych trafi do Goczałkowic-Zdroju. To wyróżnienie za skuteczne działania na rzecz środowiska. Zwycięzcę wybrała kapituła konkursu EKO HESTIA SPA.  
W ramach konkursu skierowanego do polskich uzdrowisk, eksperci oceniają i nagradzają kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Ważnym elementem tych działań jest również  systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności. W VIII - ostatniej już - edycji konkursu, ocenie podlegały nowatorskie działania i inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko, zrealizowane w latach 2018-2022.
Ufundowana przez ERGO Hestię główna nagroda konkursowa to 100 tysięcy złotych, które zwycięskie uzdrowisko może przeznaczyć wyłącznie na realizację pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska.  Przyznane będą też nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.
- Zmiany klimatyczne to ogromne wyzwanie, z którym musimy się wszyscy dziś  zmierzyć. Dlatego nasz konkurs ma przede wszystkim wymiar praktyczny przez lata nagrodziliśmy wiele najlepszych proekologicznych pomysłów, inwestycji i projektów polskich uzdrowisk. Wszystkie te działania były skupione wokół zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, które są godne naśladowania przez inne samorządy – podkreśla Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia.
Do udziału w VIII edycji konkursu zakwalifikowano 7 zgłoszeń polskich uzdrowisk. O główną nagrodę rywalizowały tym razem: Sopot, Ustka (woj. pomorskie), Uniejów (woj. łódzkie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Czarny Dunajec (woj. małopolskie) i Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie).
W  ścisłym finale tegorocznego konkursu znalazły się 4 polskie uzdrowiska, których proekologiczne  działania Kapituła Konkursowa oceniła najwyżej: Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Sopot (woj. pomorskie) i Uniejów (woj. łódzkie).  
Zwycięzcą VIII edycji konkursu okazały się Goczałkowice-Zdrój – niewielka  wieś w powiecie pszczyńskim, jedno z dwóch śląskich uzdrowisk.
– Doceniliśmy w tym przypadku wieloletnie, strategiczne plany działań proekologicznych, m.in. związanych z programem ograniczania emisji oraz ich konsekwentną realizację – mówi prof. Alicja Kicińska z Kapituły Konkursu. – Istotne w tej wizji było też właściwe zrozumienie potrzeb mieszkańców i kuracjuszy oraz rozsądne gospodarowanie zasobami środowiskowymi i środkami finansowymi na realizację zaplanowanych celów.  
W konkursie oprócz nagrody głównej przyznawany jest także tytuł EKO WIZJONERA. W tym roku nagrodę tę otrzymał Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca.
Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu EKO HESTIA SPA jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. – To właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami nowatorskich działań w sferze ochrony środowiska – mówi dr Jan Golba, prezes SGU RP, doświadczony samorządowiec i długoletni burmistrz Muszyny. – To konkurs niezwykle potrzeby i zupełnie wyjątkowy – nawet w skali europejskiej – realnie wspierający najcenniejsze inicjatywy, inwestycje i działania związane z ekologią.  
Poprzedni laureaci konkursu EKO HESTIA SPA
W ośmiu dotychczasowych edycjach konkursu uczestniczyło łącznie 35 uzdrowisk. W 2016 r. laureatem nagrody głównej był Uniejów w następnym roku zdobyło ją Busko-Zdrój, w  roku 2018 -  Inowrocław, a kolejni zwycięzcy  to Lądek-Zdrój, Latoszyn-Zdrój, Muszyna i Rabka.  Dotychczasowi laureaci mogli  wziąć udział w konkursie po upływie 5-letniej karencji.  
I edycja konkursu została rozstrzygnięta w roku 2016. Głównym laureatem zostało najmłodsze stażem polskie uzdrowisko, jedyne w województwie łódzkim – Uniejów. Jury doceniło wykorzystanie źródeł geotermalnych jako uzupełniającego źródła energii oraz nowatorskie projekty w obszarze edukacji szkolnej, związane z kształtowaniem postaw proekologicznych.
Zwycięzcą II edycji zostało Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie). W jego działaniach doceniono kompleksowe podejście do wykorzystania energii słonecznej oraz zagospodarowania terenów zielonych.
W roku 2018 laureatem konkursu został Inowrocław, nagrodzony m.in. za wprowadzenie ekologicznego transportu miejskiego (cały tabor został wymieniony na elektryczny) oraz inwestycje zrealizowane w parku uzdrowiskowym.
Głównym laureatem IV edycji  został Lądek-Zdrój, nagrodzony za konsekwentną realizację kompleksowej  polityki ochrony środowiska  w oparciu o odnawialne źródła energii oraz złoża geotermalne.
W roku 2020 zwycięzcą konkursu został Latoszyn-Zdrój, uzdrowisko zlokalizowane w gminie Dębica (woj. podkarpackie), reaktywowane po 75 latach nieobecności na uzdrowiskowej mapie.
VI edycja przyniosła zwycięstwo małopolskiej Muszyny (lidera wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie ekologii), a ubiegłorocznym  laureatem zostało małopolskie uzdrowisko Rabka-Zdrój, którą  Kapituła Konkursu doceniła m.in. za „ciągłość i konsekwencję działań oraz determinację włodarzy w systematycznym rozwiązywaniu głównego problemu środowiskowego, jakim jest jakość powietrza.


Źródło: SGU RP

 Centrum Przesiadkowe w Goczałkowicach-Zdroju Jezioro Goczałkowickie