Podsumowanie siedmiu edycji konkursu EKO HESTIA SPA
Konkurs EKO HESTIA SPA, w ramach którego polskie uzdrowiska rywalizują o tytuł najbardziej ekologicznego organizowany jest od 2016 roku.
Zwraca się w nim uwagę przede wszystkim na innowacyjne działania, które mają pozytywny wpływ na środowisko.
Do tej pory odbyło się siedem edycji konkursu, w których łącznie wzięły udział 34 uzdrowiska z 13 województw: województwa dolnośląskiego (Bystrzyca Kłodzka, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój, Szczawno-Zdrój), kujawsko-pomorskiego (Inowrocław, Brześć Kujawski), lubelskiego (Krasnobród, Nałęczów), łódzkiego (Uniejów), małopolskiego (Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Sękowa, Kraków, Czarny Dunajec), mazowieckiego (Konstancin Jeziorna), podkarpackiego (Rymanów, Dębica, Iwonicz-Zdrój), podlaskiego (Augustów), pomorskiego (Sopot, Ustka), śląskiego (Ustroń, Goczałkowice-Zdrój), świętokrzyskiego (Busko-Zdrój, Kazimierza Wielka, Solec-Zdrój), warmińsko-mazurskiego (Gołdap) oraz zachodniopomorskiego (Kołobrzeg, Połczyn-Zdrój, Świnoujście).
Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu został Uniejów – najmłodsze polskie uzdrowisko, które zostało docenione za wykorzystanie źródeł geotermalnych jako uzupełniającego źródła energii i projekty w obszarze edukacji szkolnej związane z kształtowaniem postaw ekologicznych.
W drugiej edycji zwyciężyło Busko-Zdrój za kompleksowe podejście do wykorzystania energii słonecznej oraz zagospodarowania terenów zielonych.
Trzecią edycję zwyciężył Inowrocław, w którym wprowadzono ekologiczny transport miejski i zrealizowano inwestycje w parku uzdrowiskowym.
W kolejnej, czwartej edycji głównym laureatem został Lądek-Zdrój, doceniony za wytrwałą realizację kompleksowej polityki ochrony środowiska.
Nagrodę główną w piątej edycji odebrał Latoszyn (Gmina Dębica), uzdrowisko reaktywowane po 75 latach.
Zwycięstwo szóstej edycji odniosła Muszyna, doceniona za wiele nowatorskich rozwiązań w zakresie ekologii, natomiast zwycięzcą siódmej edycji została Rabka-Zdrój, nagrodzona za systematyczne rozwiązywanie problemu, jakim jest jakość powietrza.
W tym roku odbywa się ósma edycja konkursu, a na zwycięzcę jak co roku czeka nagroda główna jaką jest 100 tysięcy złotych, którą laureat przeznacza na realizację projektów związanych z ochroną środowiska.
Galeria gmin biorących udział w konkursie: