Sopot

Sopot zajmuje obszar o powierzchni 17,4 km². Ponad połowę tego obszaru, tj. około 61,2% zajmują  lasy, parki i zieleńce. Sopockie lasy wchodzą w zasięg Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Sopot  posiada duże zasoby wysokiej jakości wody pitnej, źródła wód mineralnych, korzystny klimat  i posiada status uzdrowiska. Zespół urbanistyczno-krajobrazowy miasta Sopotu, z uwagi  na reprezentowane historyczne wartości przestrzenno-architektoniczne, wpisany został do rejestru zabytków pod numerem 936 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku z dn. 12.02.1979 r. Liczba mieszkańców Sopotu wynosi ok. 35 200 osób, w tym ok. 1160 zamieszkałych czasowo. Od 1996 roku Sopot prowadzi działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. W latach 1996 – 1999 zmodernizowano lub zlikwidowano ponad 300 kotłowni.
Ponadto od wielu lat Sopot jest leaderem w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. W 2018 roku poziom recyklingu wynosił 76%. Już w 1993 roku wprowadzono pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Gmina organizuje nieodpłatne zbiórki odpadów gabarytowych, niebezpiecznych i gruzu.  Prowadzone są także kampanie ekologiczne – Eko Wakacje, Konkurs na najładniejszą posesję, czy  skierowany do dzieci Rowerowy Maj. Mimo braku ustawowego obowiązku Gmina wymienia flotę służbową na elektryczne samochody i rowery. Ponadto wprowadzony został używania jednorazowych naczyń i opakowań w urzędzie i wszystkich instytucjach podległych.

Sopockie sanatoria oferują szeroką gamę zabiegów leczniczych i zapewniają profesjonalną obsługę doświadczonych lekarzy specjalistów. Lecznictwo ukierunkowane jest przede wszystkim na choroby układu oddechowego, narządów ruchu i układu krążenia.

Naturalne bogactwa Sopotu to przede wszystkim nadmorski klimat, atrakcyjna lokalizacja, tereny zielone stanowiące 60% powierzchni miasta oraz źródła leczniczych wód mineralnych. Z uzdrowiskowych walorów miasta można korzystać na każdym kroku. Na najdalej wysuniętych w morze fragmentach sopockiego Mola stężenie jodu jest nawet dwukrotnie większe niż na lądzie. W Parku Południowym na spacerowiczów czekają charakterystyczne fontanny w kształcie grzybków. Wypływająca z nich sopocka solanka (doprowadzana ze Zdroju Św. Wojciecha, gdzie wypływa samoczynnie z głębokości 800m) jest wykorzystywana do inhalacji przy przewlekłych schorzeniach zapalnych i alergicznych dróg oddechowych. Specjalnie rozcieńczonej solanki można również spróbować w pijalni, znajdującej się na najwyższym piętrze Domu Zdrojowego.