Nałęczów

Dominujące na tym terenie gleby lessowe, przepływające dwie rzeki: Bystra i Bochotniczanka, urozmaicona sieć lessowych wąwozów oraz bogata szata roślinna, zdecydowały o dużej jonizacji powietrza. Przewaga wiatrów wschodnich powoduje wtłaczanie kanałami wąwozów do Nałęczowa powietrza, które w naturalny sposób przefiltrowane tworzy specyficzny, słabo bodźcowy mikroklimat. Walory naturalne zdecydowały, że Nałęczów jest jedynym w Polsce jednoprofilowym uzdrowiskiem o charakterze kardiologicznym, którego właściwości lecznicze zostały potwierdzone świadectwem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Nałęczów słynie także z krystalicznych, wapienno - żelazowych wód leczniczych, które z powodzeniem wykorzystuje się m.in. w kuracji pitnej. Warto wspomnieć, że to właśnie stąd czerpie się popularne wody mineralne, znane jako "Nałęczowianka" i "Cisowianka".

O walorach krajobrazowych gminy decyduje pagórkowata rzeźba terenu wraz z licznymi wąwozami. Nałęczów położony jest w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Z uwagi na cenne zabytki oraz walory krajobrazowe miasto zostało wpisane do rejestru zabytków jako zespół architektoniczno - krajobrazowy. Spośród atrakcji krajobrazowych Nałęczowa należy wyróżnić: założony w XVIII wieku Park Zdrojowy, las i wąwozy, znajdujące się przy ulicach: Kombatantów i Sołdka  w Nałęczowie, liczne szlaki turystyczne oraz ścieżki edukacyjne, których sieć jest ciągle poszerzana dzięki aktywności Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Lessowych Wąwozów”. Gmina nieustannie urozmaica swoją ofertę turystyczną. Urokliwe zakątki Nałęczowa można zwiedzać z pokładu, stylizowanych na zabytkowe, turystycznych retro - meleksów.

Gmina Nałęczów ze względu na unikalne walory przyrodnicze i specyficzne ukształtowanie terenu jest znakomitym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej.