100 tysięcy złotych dla eko-uzdrowiska

100 tysięcy złotych dla eko-uzdrowiska

Polskie uzdrowiska po raz szósty rywalizują o 100 tys. zł na realizację pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Nagrodę można otrzymać w ramach konkursu EKO HESTIA SPA, którego celem jest propagowanie nowatorskich działań i inwestycji mających pozytywny wpływ na środowisko. Zgłoszenia można przesyłać do końca czerwca br.

W tym roku organizowana jest już VI edycja konkursu. Nagrodę w postaci 100 tys. zł zwycięskie uzdrowisko może przeznaczyć wyłącznie na realizację projektów związanych z ochroną środowiska. Przyznane będą też nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

„Już szósty rok z rzędu konsekwentnie przyznajemy nagrodę za najciekawsze projekty proekologiczne w polskich uzdrowiskach” – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia. Na przestrzeni sześciu lat obserwujemy niezwykle pozytywny wpływ konkursu na rozwój polskich uzdrowisk. W ramach EKO HESTII SPA podjęto inicjatywy, na których wzorować się mogą również inne branże. Zmieniła się również nasza świadomość - dziś praktycznie każde uzdrowisko priorytetowo traktuje kwestie ekologii” - podkreśla.

Fundatorem nagród w konkursie jest Grupa ERGO Hestia z siedzibą w Sopocie. Partnerem konkursu jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. „To doskonały pomysł na przedstawianie i nagradzanie co roku najciekawszych przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska oraz nowoczesnych rozwiązań proekologicznych. Bo to właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami takich nowatorskich działań” – mówi dr Jan Golba, prezes SGU RP, burmistrz Muszyny.

EKO HESTIA SPA to jedyny w naszym kraju konkurs przeznaczony wyłącznie dla polskich uzdrowisk. Ocenia się w nim i nagradza kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Ważnym elementem tych działań jest też systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności.

Rozstrzygnięcie VI edycji konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi jesienią 2021 roku. Organizatorzy planują też z tej okazji wydanie specjalnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, w którym znajdą się uczestnicy i laureaci wszystkich dotychczasowych edycji.

W pięciu poprzednich edycjach konkursu uczestniczyło łącznie 27 polskich uzdrowisk. W 2016 r. laureatem nagrody głównej był Uniejów (woj. łódzkie), w następnym roku zdobyło ją Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie), w roku 2018 – Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie), kolejnym zwycięzcą został Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie). Rok temu nagrodzono Latoszyn-Zdrój (gmina Dębica, woj. podkarpackie) – najmłodsze polskie uzdrowisko, całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej i reaktywowane po 75 latach. W tym roku – z powodu pandemii – wydłużono czas zgłoszeń do końca czerwca.

Zwycięzcę wybiorą eksperci wchodzący w skład komisji konkursowej, w tym prof. Bogusław Sawicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), prof. Alicja Kicińska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), dr Karolina Smętkiewicz (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie) oraz przedstawiciele organizatorów konkursu: Burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz, Kierownik Biura SGU RP Iwona Drozd oraz Wojciech Fułek - Wiceprezes Europejskiego Związku Uzdrowisk.

Więcej informacji o konkursie, wzory wniosków aplikacyjnych, skład komisji konkursowej można znaleźć na stronie www.sgurp.pl.