Gmina Miasto Świnoujście
O GMINIE
Pierwsze osady ludzkie na terenach, gdzie obecnie leży Świnoujście, pojawiły się już przed 5 tysiącami lat, na co wskazują znaleziska archeologiczne, a najstarsze zapisy dotyczące tych okolic sięgają XII w. Wraz z XIX w. rozpoczęła się rozbudowa portu – wybudowane zostało drewniane molo, pogłębiono tor wodny i miało miejsce wzniesienie latarni morskiej. W czasie II wojny światowej funkcjonowała mała stocznia, port przeładunkowy oraz baza zaopatrzenia floty wojennej. Miasto i port zostały zniszczone głównie podczas nalotów alianckich. Po zakończeniu II wojny światowej Świnoujście zostało najbardziej na zachód położonym polskim portem. W 1948 r. rozpoczęto odbudowę i przebudowę portu Świnoujście z wojennego na handlowo-rybacki.
W 1824 r. miasto stało się kurortem, a w 1895 r. po odkryciu źródeł solanki i borowiny, uzdrowiskiem. Świnoujście jest uzdrowiskiem nadmorskim o klimacie łagodnym, otoczone obszarami leśnymi i parkowymi. Leży przy ujściu rzeki Świny do Morza Batyckiego, między trzema wyspami: Uznam, Wolin i Karsibór. Świnoujście to nadmorski kurort przyciągający kuracjuszy i turystów przede wszystkim znakomitą bazą pobytową, wyspecjalizowaną kadrą oraz rozmaitymi zabiegami leczniczymi. Świnoujście od lat pozostaje nadbałtyckim hitem z wyróżnianą Błękitną Flagą piękną plażą i okalającymi ją wyjątkowo ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego. Plażę okalają lasy sosnowe i bukowe, wydmy, a niedaleko znajduje się rezerwat ptaków z kormoranami. Jest tu sporo pomników przyrody i drzew pomnikowych, głównie cisów, dębów, lip, platanów, wiązów, sosen, jodeł. Aż 34% dni w ciągu roku określa się w Świnoujściu mianem dni z komfortem klimatycznym. Obszar ten znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, a na jego przejściowy charakter bezpośredni wpływ mają ciepłe prądy znad Oceanu Atlantyckiego. Pogoda jest niezwykle zmienna, ale nie zdarzają się tutaj gwałtowne zmiany temperatury.
Klimatyczne walory Świnoujścia jako uzdrowiska doceniono w 1826 r. i rozpoczęto tu budowę pierwszego domu zdrojowego. Miasto posiada specyficzną zabudowę wynikająca z morskiego charakteru miasta. Znajdują się tu zabytkowe budowle portowe, ale także i kamienice, liczne pensjonaty, hotele. Będąc w Świnoujściu, należy przejść się dziewiętnastowiecznym Parkiem Zdrojowym, pomiędzy promenadą a śródmieściem z ciekawym układem urbanistycznym, zobaczyć zabytkowe budowle portowe, kapitanat, dawną stocznię, dom szachulcowy, schron oraz piękne kościoły.
Co warto zobaczyć w Świnoujściu?:
- Latarnię morską - zwaną Królową jasności, najwyższą w Polsce i najwyższą ceglaną latarnię na świecie, działającą od 1857 r. Wykonano ją z cegły klinkierowej i osadzono na palach. Ruchome wydmy nie były w stanie przekrzywić jej ani przesunąć.
- Wiatrak Stawa Młyny - symbol miasta i znak nawigacyjny, gdzie marynarze przybywali zażywać okładów z prozdrowotnego błota. W pobliżu zobaczymy Falochron Zachodni.
- Promenadę - dwunastokilometrową, od dzielnicy uzdrowiskowej Świnoujścia aż do granicy z Niemcami. Jest tu ścieżka rowerowa do uzdrowisk u naszych zachodnich sąsiadów. Długi deptak to miejsce spacerów, z eleganckimi sklepami, restauracjami, kawiarniami, kasynem, fontanną czy muszlą koncertową.
- Fontannę z 2015 r. - upamiętnia 250-lecie nadania Świnoujściu praw miejskich. Stalowa kula o średnicy dwóch metrów jest podświetlana i zatopiona częściowo w wodzie, a burty wykonano z granitu.
- Basen U-bootów na wyspie Karsibór - służący obecnie jedynie wędkarzom.
- Oceanarium - w którym zobaczyć można takich przedstawicieli podwodnego świata, jak rekiny, piranie, mureny, płaszczki, rozgwiazdy, skrzydlice, nadymki, arwany czy ukwiały.
- Podziemne Miasto, Muzea Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda, Rybołówstwa Morskiego (dawny ratusz) lub Historii Twierdzy Świnoujście.
Podstawowymi tworzywami uzdrowiska są naturalne wody mineralne (solanka bromkowo-jodkowo-sodkowa), klimat i borowina. W uzdrowisku można skorzystać z kąpieli w wodach mineralnych oraz okładów borowinowych. Oprócz tego uzdrowisko oferuje takie zabiegi jak:
- kąpiele solankowe - przy chorobach układu ruchu, układu nerwowego, układu krążenia, skóry;
- hydromasaż - przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, stanach po urazach, zanikach mięśniowych i niedowładach, nerwobólach i otyłości;
- masaż wirowy - przy miażdżycy naczyń, chorobie Reynauda, stanach po zakrzepowym zapaleniu żył, chorobach zwyrodnieniowych stawów, gośćcu tkanek miękkich;
- okłady borowinowe - przy gośćcu stawowym, zmianach zwyrodnieniowych, zapaleniu wielonerwowym;
- masaż klasyczny - przy niewydolności krążenia, miażdżycowym stwardnieniu tętnic, zakrzepowym zapaleniu naczyń, niewydolności naczyń limfatycznych, otyłości, urazach nerwów obwodowych, nerwobólach, gośćcu przewlekłym;
- galwanizacja - przy nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych stawów, dyskopatii, zaburzeniach krążenia obwodowego, porażeniu wiotkim;
- bicze szkockie - przy miażdżycy, nadciśnieniu, zakrzepowym zapaleniu żył, chorobie wieńcowej, chorobie Basedowa, niewydolności krążenia;
- diatermia krótkofalowa - przy nerwobólach, zapaleniu nerwów i korzonków nerwowych, chorobie zwyrodnieniowej, gośćcu tkanek miękkich, stanach po urazach.
- Fontanna-promenada, fot. R. Ignaciuk
- Wiatrak, fot. R. Ignaciuk
PREZENTACJA: "Gmina Miasto Świnoujście 2015-2019"