Gmina Solec - Zdrój

O GMINIE

            Istnienie wsi potwierdzone jest już od I poł. XIV w. W poł. XV w. jej właścicielem był Jan Feliks Tarnowski, a do ówczesnej parafii soleckiej należało 6 wsi. Od XVIII w. zaczęto z miejscowych wód warzyć sól. W 1815 r. radca górniczy Królestwa Polskiego Becker w trakcie poszukiwania soli odkrył we wsi źródła wód mineralnych. Do kąpieli zaczęto ich używać od ok. 1820 r., po poznaniu właściwości leczniczych. W 1837 r. Karol Godeffroy założył w Solcu uzdrowisko. Tak więc uzdrowisko swą nazwę zawdzięcza słonym źródliskom, występującym dawniej na pobliskich łąkach.

            Uzdrowisko Solec – Zdrój to niewielkie, zaciszne i bardzo spokojne uzdrowisko, oddalone od ośrodków przemysłowych i otoczone licznymi lasami. Obiekty uzdrowiska zlokalizowane są w Parku Zdrojowym, do którego przylega kompleks lasu sosnowego i miejscowy zalew wodny. Najcenniejszym bogactwem naturalnym uzdrowiska i podstawą kuracji są pozyskiwane tutaj wody lecznicze. W 1815 r. odkryto tutaj, w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych, źródła gorzko – słonej wody, którą od tamtej pory wykorzystuje się w celach leczniczych. Są to solanki chlorkowo-jodkowo-sodowo-bromkowo-siarczkowe, o stężeniu najsilniejszym w Polsce i jednym z najsilniejszych w Europie (solanka o zawartości siarkowodoru 8-krotnie większej niż dotychczas eksploatowane źródła). Jest to unikalne ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie. Wykorzystuje się je w leczeniu na przykład chorób narządu ruchu, układu oddechowego czy układu krążenia.

            Działalność leczniczo – rehabilitacyjną w Solcu Zdroju prowadzą sanatoria i zakłady specjalistyczne, wyposażone w bazę zabiegową i noclegową. Są wśród nich: Uzdrowisko Solec – Zdrój, Baseny Mineralne Solec – Zdrój, Malinowe Hotele, Pensjonat Uzdrowiskowy Solanna, Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy Krystyna.

Baseny Mineralne to miejsce, które oferuje możliwość profesjonalnej rehabilitacji. Z szerokiej gamy zabiegów leczniczych mogą tu skorzystać m.in. osoby ze schorzeniami stawów, chorobami skóry, miażdżycą czy cukrzycą. Baseny te oferują takie zabiegi, jak: hydroterapia, fizykoterapia, balneoterapia, kinezyterapia, masaże, inhalacje.

Malinowy Raj to odpowiedź na oczekiwania osób, które szukają alternatywy dla oferty Basenów Mineralnych. Miejsce to specjalizuje się w leczeniu chorób o podłożu reumatoidalnym. Goście Malinowego Zdroju mogą skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych oferowanych przez tutejsze Centrum Medyczne, takich jak: balneoterapia, kinezyterapia, kąpiele solankowe, kąpiele siarczkowe, różne formy masażu.

            Wśród atrakcji turystycznych można wyróżnić:

  • Stary Park Zdrojowy – występuje tu skupisko wartościowego drzewostanu z udziałem gatunków egzotycznych, takich jak: sosna wejmutka, kłek kanadyjski, świerk balsamiczny, platana, oraz piękne okazy starej lipy szerokolistnej, modrzewi i magnolii,
  • Zalew – od strony zachodniej bezpośrednio do parku zdrojowego przylega nowo powstały zbiornik retencyjno – rekreacyjny,
  • Las – bezpośrednio do parku zdrojowego przylega 120 ha kompleksu leśnego o drzewostanie mieszanym z przewagą lasu sosnowego,
  • Kościół św. Mikołaja z XIV–XV wieku, gruntownie przebudowany w 1832 r.

  • Staw Kików-Kosinów
  • Aleja aromaterapeutyczna
  • Krasy w Zagaju Kikowskim
  • Baseny Mineralne

Działania proekologiczne Gminy Solec-Zdrój 2015-2019

Prezentacja Gminy Solec-Zdrój

Link do filmu o solcu-Zdroju:

https://player.liveu.pl/9d7889e4170ee8d58261af5301dc8f04?autoplay=true&autonext=true