Gmina Miasto Rabka - Zdrój
O GMINIE
Pierwsze wzmianki o Rabce – Zdroju pochodzą z XIII w. W 1595 r. wieś była własnością Anny z Sieniawskich Jordanowej. W wyniku badań przeprowadzonych w 1858 r. przez krakowskiego chemika Adolfa Aleksandrowicza i lekarza Fryderyka Skobla stwierdzono, że miejscowe solanki są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo – bromowych w Europie. Pierwszy zakład kąpielowo – leczniczy powstał w 1864 r. a osiem lat później otwarto zakład leczenia dzieci. Specyficzny mikroklimat spowodował, że Rabka szybko rozwijała się, zwłaszcza jako uzdrowisko dziecięce.
Rabka – Zdrój to uzdrowisko podgórskie o łagodnym mikroklimacie (niezbyt upalnym lecie i stosunkowo ciepłej zimie). Górują nad nim porośnięte lasem wzniesienia Lubonia Wielkiego i Turbacza, które nie tylko chronią jego tereny przed zimnym wiatrem, ale też wpływają pozytywnie na jakość powierza, wzbogacając je o cenne olejki eteryczne. Najważniejszym surowcem naturalnym wykorzystywanym w celach leczniczych są jednak solanki jodowo – bromowe. Leczone są tutaj głównie choroby układu oddechowego i krążenia. W Rabce – Zdroju są cztery sanatoria oraz cztery szpitale uzdrowiskowe, w tym trzy przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Jest także 9 ujęć wód głębinowych.
Rabka – Zdrój nazywana jest „Miastem Dzieci Świata”. Tytuł ten w 1996 r. na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu nadał miastu wojewoda małopolski. W tym samym roku utworzono w Szkole Podstawowej nr 2 w Rabce Muzeum Orderu Uśmiechu, obecnie przeniesione do nowej siedziby na terenie rodzinnego parku rozrywki „Rabkoland”. Tam też znajduje się Muzeum Rekordów i Osobliwości. Rabka – Zdrój ma własną scenę teatralną – jest nią Teatr Lalek „Rabcio”, a także pomnik Świętego Mikołaja stojący przed zabytkowym budynkiem czynnej stacji kolejowej, nazwanej wówczas Domem Świętego Mikołaja. W parku zdrojowym znajduje się pomnik Jana Pawła II, przy którym ma początek jeden ze szlaków papieskich. Jedną z atrakcji miasta jest uruchomiona 21 listopada 2006 r. fontanna przed Kawiarnią Zdrojową oraz uruchomione w czerwcu 2009 r. tężnie solankowe w Parku Zdrojowym. Od 2014 r. w Rabce – Zdroju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej.
Rabka – Zdrój to uzdrowisko, w którym leczy się m.in. choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby ortopedyczno-urazowe, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby skóry, cukrzycę. Leczenie uzdrowiskowe w Rabce – Zdroju oferują ośrodki, które należą m. in. do przedsiębiorstwa Uzdrowisko Rabka S.A. Są to: Uzdrowiskowy Szpital Dziecięcy Olszówka, Sanatorium Leśne Wzgórze, Sanatorium Jagiellonka, Szpital Kardiologiczny Uzdrowiska Rabka S.A., Rabczański Zdrój – Medical SPA, Zakład Przyrodoleczniczy Centrum Zdrowia i Urody, Willa Świt. Poza tym na terenie uzdrowiska Rabka funkcjonują: Sanatorium Cegielski, Sanatorium Rzymianka, Śląskie Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowe im. dr. A. Szebesty w Rabce Zdroju, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc - Oddział Terenowy im. Jana i Ireny Rudników.
Z Rabki prowadzą szlaki piesze i rowerowe na okoliczne szczyty Gorców (Turbacz), Beskidu Wyspowego (Luboń Wielki) i Pasma Babiogórskiego (Babia Góra). Czerwony szlak z Turbacza przez Rabkę na Babią Górę jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. W Rabce – Zdroju znajduje się również Stacja Centralna Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w której mieści się pierwsze w Polsce Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego.
- Fontanna ze słoniami
- Tężnia solankowa
- Kino Śnieżka
- Lokomotywa ze Skansenu Taboru Kolejowego