Gmina Duszniki - Zdrój

O GMINIE

               Duszniki-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa w południowo-zachodniej Polsce, 110 km od Wrocławia i przy granicy z Czechami. Ten znany kurort ma długą historię. W 1346 r. nadano mu prawa miejskie w wyniku lokacji na prawie niemieckim, a osadnictwo na tym terenie znane było już o wiele wcześniej. Z XV w. pochodzą pierwsze wzmianki o istnieniu źródła leczniczego „Zimny Zdrój”. Wojna trzydziestoletnia wstrzymała rozwój miasta. Jego odrodzenie nastąpiło w drugiej połowie XVII w., kiedy miasto stało się ważnym ośrodkiem tkactwa, produkcji papieru i handlu suknem, a także uzdrowiskiem.

             W 1748 r. przeprowadzono pierwsze badania źródeł mineralnych. Od 1769 r. Duszniki stały się oficjalnym uzdrowiskiem poprzez wpisanie „Zimnego Zdroju” na listę źródeł leczniczych ówczesnych Prus. W 1797 r. w prowizorycznie wzniesionej szopie w 6 wannach rozpoczęto leczenie kuracyjne w podgrzanej wodzie z „Zimnego Zdroju”. W tym samym roku odkryto „Letni Zdrój”, znany obecnie pod nazwą „Pieniawa Chopina”. Wkrótce za miastem wybudowano pawilony, pierwsze urządzenia kąpielowe, „dom towarzyski” i pierwsze zajazdy. Na początku XIX w. Duszniki stały się jednym z najznaczniejszych uzdrowisk w regionie. W 1817 r. odkryte zostało kolejne źródło „Źródło Ulryki”, obecnie znane jako „Jan Kazimierz”. Dopiero po II wojnie światowej Duszniki przyznano Polsce.

             Na terenie Dusznik-Zdroju panuje klimat umiarkowany zimny o cechach podalpejskich, a przez cały rok można spotkać się z opadami. W Dusznikach-Zdroju znajduje się kilka kurortów, a także wiele innych atrakcji turystycznych, dlatego to miejsce chętnie odwiedzają nie tylko kuracjusze, ale i turyści. Miasto daje możliwość skorzystania z 7 sanatoriów, takich jak: Ziemowit, Belweder, Chemik, Chopin, Jan Kazimierz A, Jan Kazimierz B, Moniuszko. Duszniki-Zdrój ze względu na swój klimat specjalizuje się w leczeniu schorzeń o podłożu: gastrycznym, ginekologicznym i pulmonologicznym. Dodatkowo walczy z osteoporozą i chorobami układu krążenia.

               W zależności od rodzaju kurortu, lista wykonywanych zabiegów może być nieco inna, jednak Duszniki-Zdrój słyną przede wszystkim z takich terapii, jak:

  • kuracja pitna – polegają one na tym, iż kuracjusz wypija odpowiednie dawki wody leczniczej, zgodnie z zaleceniami lekarza. Wody w tej miejscowości to tzw. szczawy alkaiczne o wysokim stopniu zmineralizowania. Są bogate w wapń, sód, żelazo i magnez;
  • hydroterapia – to inaczej wodolecznictwo, do którego zaliczyć można m.in.: bicze szkockie, natryski, kąpiele i hydromasaże. Jej celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz stanów zapalnych w organizmie, a także zwiększenie sprawności ruchowej;
  • kąpiele borowinowe – stosowane by zniwelować takie stany jak: przykurcze mięśni, przewlekłe choroby kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów, reumatyzm tkanki miękkiej czy cellulit;
  • kuracje solankowe – są to wody chlorkowo-sodowe, zwykle wykorzystywane u osób, które borykają się z problemami układu krążenia. Pierwsza kąpiel trwa zwykle ok. 10 min., a temperatura wody oscyluje w granicy 36 stopni Celsjusza;
  • kąpiele mineralne – stosowane głównie u kuracjuszy zmagających się z problemami narządu ruchu oraz kardiologicznymi. Zwykle są to właśnie kąpiele solankowe lub kwasowęglowe i niekiedy termalne.

              Duszniki-Zdrój są znane z odbywającego się tam od 1946 r. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego – to najstarszy polski festiwal muzyczny. W miasteczku możemy zobaczyć wiele zabytkowych obiektów, w tym ratusz, Dworek Chopina (teatr zdrojowy), Park Zdrojowy z XIX w. i kościoły (np. kościół Piotra i Pawła z XVII w.). Na uwagę zasługuje młyn, działający dawniej jako papiernia, w którym znajduje się obecnie Muzeum Papiernictwa. W Dusznikach znajduje się też fontanna, która istniała już w 1905 r. a obecnie wykorzystywana jest przy wieczornych pokazach świetlnych. Kilka kilometrów na zachód od Dusznik znajdują się ruiny zamku Homole, który wzniesiono w XIII w. W Dusznikach-Zdroju można udać się nad dwa sztuczne zbiorniki wodne: Czarny Staw i Zielony Staw. Na południe od centrum znajdują się dwa warte zwiedzenia osiedla: zaciszne Podgórze oraz niezwykle popularny Zieleniec, który jest znanym ośrodkiem narciarskim o mikroklimacie przypominającym alpejski. W pobliżu znajduje się też rezerwat "Torfowisko pod Zieleńcem", w którym można podziwiać brzozę karłowatą, liczne gatunki mchów i torfowców, a także wiele zagrożonych motyli i ważek.

              W miasteczku znajduje się ośrodek sportów zimowych Duszniki Arena, który jest profesjonalnym centrum biathlonowym. W Dusznikach i okolicach można skorzystać z wielu kilometrów darmowych tras do narciarstwa biegowego, a także udać się do ośrodka Zieleniec, który oferuje 30 wyciągów narciarskich. Duszniki-Zdrój udostępniają też liczne ścieżki rowerowe, a spacerowicze mogą wybrać opcję nordic walking. Duszniki mieszczą się w obrębie Sudeckiego Szlaku Konnego, a w dzielnicach Podgórze i Zieleniec znajdziemy ośrodki do jazdy konnej.

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=suA10BQZews&feature=emb_title

Artykuł

Park&ride

Nagroda

Poprawna segregacja odpadów