Gmina Miasto Augustów

O GMINIE

            Według legendy Augustów zawdzięcza swoje powstanie pierwszej schadzce Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, dla upamiętnienia której król założył w jej miejscu miasto. W istocie pierwsza wzmianka o osadzie nad Nettą pochodzi z 1496 r. i dotyczy komory pobierającej cło u przeprawy rzecznej. Augustów prawa miejskie magdeburskie otrzymał 17 maja 1557 r. od króla Zygmunta Augusta. Do roku 1569 r. Augustów należał terytorialne do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po kilku latach prężnego rozwoju nastąpiła seria działań wojennych, doprowadzająca miasto do ruiny. W 1795 r. miasto zajęli Prusacy. Lekką poprawę rozwoju przyniósł XIX w. Po Kongresie Wiedeńskim w roku 1815 Augustów znalazł się w granicach Królestwa Polskiego. W XIX w. w regionie kwitł przemyt, spowodowany bliskim położeniem miasta z granicą Prus i Rosji. Od połowy lat dwudziestych XX wieku Augustów stał się popularnym letniskiem.

            W 1971 r. Augustów został uznany za miejscowość z częściowymi prawami uzdrowiska, zaś pełny status miejscowości uzdrowiskowej uzyskał w 1993 r. Uzdrowisko Augustów to nie tylko jedno z najmłodszych, ale również jedno z najmniejszych w naszym kraju. Jest miejscowością uzdrowiskową, na której terenie występują torfy o właściwościach leczniczych (borowiny) i drzewa iglaste, które wydzielają substancje o pozytywnym działaniu na układ krwionośny i oddechowy. W uzdrowisku Augustów znajdziemy park zdrojowy i ścieżkę ruchową ze stacjami przeznaczonymi do ćwiczeń. Augustów jest uzdrowiskiem specjalizującym się przede wszystkim w rehabilitacji leczniczej narządu ruchu, chorób reumatologicznych, chorób układu krążenia i chorób kardiologicznych. To miejsce, które pozwala chorym korzystać z dobrodziejstw natury i szybko zregenerować siły.

            Znajdują się tu 2 ośrodki sanatoryjne:

  • Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów, które specjalizuje się w leczeniu: chorób ortopedyczno – urazowych, chorób reumatologicznych, chorób naczyń obwodowych, osteoporozy, niskiej odporności,
  • Pałac na Wodzie Falkowski, gdzie znajduje się Zakład Opieki Zdrowotnej i Przychodnia Stomatologiczno – Lekarska.

             Augustów leży na skraju uznawanej za ostoję ptaków Puszczy Augustowskiej, na której obszarze znajdziemy też Dolinę Rospudy, Wigierski Park Narodowy i liczne rezerwaty. Na południe od Augustowa znajduje się Biebrzański Park Narodowy, a w okolicach miasta można wyróżnić też obszary chronione przez program natura 2000, np. Ostoja Augustowska. Na terenie Augustowa mieszczą się rezerwaty Brzozowy Grąd i fragment rezerwatu Stara Ruda.

             Augustów to najważniejszy ośrodek turystyczny i wypoczynkowy na obszarze Puszczy Augustowskiej (ze stanicą wodną). Walory turystyczne są związane głównie z położonymi w pobliżu jeziorami. Są tu liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaże, atrakcje turystyczne (m.in. tor do jazdy na nartach wodnych o długości 740 m, statki wycieczkowe itp.). Kanał Augustowski służy do sezonowej obsługi ruchu turystycznego. W sezonie letnim odbywa się tutaj wiele koncertów i imprez plenerowych. Corocznie pod koniec lipca w Augustowie odbywają się Mistrzostwa Polski w „Pływaniu na Byle Czym”.

  • Netta, fot. J. Koniecko
  • rejs statkiem, fot. J. Koniecko
  • Śluza Paniewo, fot. J. Koniecko

PREZENTACJA: "Ochrona powietrza w Gminie Miasto Augustów"