Polskie uzdrowiska będą bardziej eko

Polskie uzdrowiska będą bardziej eko

Znamy już finalistów V edycji konkursu EKO Hestia SPA, w którym nagradzane są najciekawsze inicjatywy i inwestycje polskich uzdrowisk, związane z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną. Do rywalizacji o nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł zakwalifikowano 10 uzdrowisk w różnych rejonach Polski. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie br., będzie mógł przeznaczyć nagrodę na realizację projektów związanych z ochroną środowiska. Wszyscy finaliści konkursu otrzymają bezpłatne ubezpieczenia od szkód środowiskowych.

Uzdrowiska walczące w konkursie musiały wykazać się systematycznymi i kompleksowymi działaniami na rzecz ochrony środowiska zrealizowanymi w ciągu ostatnich 5 lat. Wśród uzdrowisk, które zakwalifikowały się do finału znalazło się 10 miejscowości: Świnoujście (woj. zachodniopomorskie), Bystrzyca Kłodzka i Duszniki-Zdrój (woj. dolnośląskie), Rabka-Zdrój, Muszyna i Piwniczna-Zdrój (woj. małopolskie), Dębica i Iwonicz-Zdrój (woj. podkarpackie), Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie) oraz Augustów (woj. podlaskie).

"Konkurs EKO HESTIA SPA, zwłaszcza w tak wyjątkowym roku, naznaczonym pandemią ma dla nas szczególne znaczenie. Cieszę się, że dzięki wsparciu Grupy ERGO Hestia jest on kontynuowany nawet w takich okolicznościach" - mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. "Co roku polskie uzdrowiska mogą się pochwalić najciekawszymi pomysłami i nowatorskimi rozwiązaniami proekologicznymi. Pięć dotychczasowych edycji pozwoliło nam, wspólnie z pomysłodawcą i fundatorem nagrody, stworzyć uniwersalny katalog dobrych praktyk, godnych naśladowania przez wszystkie samorządy, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju" – dodaje.

Zwycięzcę wybiorą eksperci wchodzący w skład komisji konkursowej, w tym prof. Bogusław Sawicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), prof. Alicja Kicińska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), dr Karolina Smętkiewicz (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), Burmistrz Ciechocinka - Leszek Dzierżewicz, oraz przedstawiciele organizatorów konkursu: Kierownik Biura SGU RP Iwona Drozd oraz Wojciech Fułek - długoletni Wiceprezes Europejskiego Związku Uzdrowisk, Honorowy Członek SGU RP. W finale konkursu komisja oceni kompleksowość i systematyczność działań poszczególnych uzdrowisk, ich bezpośredni i pośredni wpływ na ochronę środowiska, działania edukacyjne i informacyjne skierowane do lokalnej społeczności w zakresie ekologii, procentowy udział środków przeznaczanych na te cele w ostatnich 5 latach budżetowych oraz innowacyjność działań.

"Polskie miejscowości uzdrowiskowe podejmują coraz więcej działań na rzecz ochrony środowiska. Budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków, instalacje solarne i fotowoltaiczne, czy całkowite zelektryfikowanie transportu miejskiego to tylko przykłady inicjatyw, które zostały przez nie zrealizowane w ciągu ostatnich lat. Z roku na rok tego typu rozwiązań jest coraz więcej. Jesteśmy dumni, ze możemy wspierać uzdrowiska w rozwoju ich proekologicznych inwestycji, nie tylko finansowo, ale też zapewniając odpowiednią ochronę ubezpieczeniową na wypadek szkód środowiskowych” – komentuje Mario Zamarripa, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju ERGO Hestia.

EKO HESTIA SPA to jedyny konkurs przeznaczony wyłącznie dla polskich uzdrowisk, w którym oceniane są najciekawsze inicjatywy i inwestycje, związane z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną, realizowane systematycznie przez polskie kurorty w poprzedzających 5 latach. Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest ERGO Hestia. W tym roku, poza nagrodą główną w wysokości 100 tys. zł, wszystkie 10 uzdrowisk, które zakwalifikowały się do finału, otrzymają ubezpieczenie EKO Hestia. Konkurs jest organizowany przez Grupę ERGO Hestia oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

Rozstrzygnięcie tegorocznej, V edycji konkursu EKO HESTIA SPA nastąpi w listopadzie br. Organizatorzy zapowiadają również opracowanie i publikację ogólnodostępnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, który będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji konkursu. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie SGU RP.