Inowrocław jest eko!
Inowrocław, jak wiele innych polskich uzdrowisk z „historią w tle”, założono w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to lecznicze pobyty z wykorzystaniem naturalnych źródeł stały się po prostu modne. Pierwsze łazienki z 14 wannami do kąpieli w odkrytej tu solance uruchomiono tu w roku 1876. Założono wtedy też ogród francuski o układzie geometrycznym, który dał początek rozległemu Parkowi Solankowemu, którego dodatkową atrakcją są piękne, dwupoziomowe tężnie (oddane do użytku w roku 2001), z których można korzystać nieodpłatnie. Na terenie Parku, rozciągającego się dziś na obszarze aż 85 hektarów znajdują się trzy stawy; słynie on też z kolorowych dywanów kwiatowych, palmiarni, zrekonstruowanej chaty kujawskiej, zabytkowej muszli koncertowej, tzw. ogrodów papieskich i popularnej pijalni wód. Teatr letni, liczne tereny rekreacyjne z parkiem linowym, grillowiskiem czy wielką drewnianą altaną ogrodową to kolejne miejsca przyciągające tłumy kuracjuszy i turystów.
W Inowrocławiu zostawili w przeszłości swoje ślady znani pisarze (Maria Konopnicka, Stanisław Przybyszewski, Miron Białoszewski), aktorzy (Irena Kwiatkowska, Ludwik Sempoliński, słynni sportowcy (Janusz Kusociński) czy znani politycy i wojskowi (generał Władysław Sikorski, generał Józef Haller, premier Władysław Grabski, Stefan Starzyński czy Władysław Raczkiewicz).
To miasto, które nie tylko konsekwentnie buduje swoją uzdrowiskową tożsamość i popularność, ale i systematycznie inwestuje w działania związane z ochroną środowiska. Miejska sieć odnawialnych źródeł energii w postaci paneli fotowoltaicznych i baterii solarnych z każdym rokiem jest coraz większa, przeprowadzono też kompleksową akcję termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, a oświetlenie uliczne systematycznie podlega wymianie na energooszczędne, LED-owe. Budzi też podziw determinacja samorządu w zakresie całkowitej wymiany miejskiego taboru komunikacji na autobusy hybrydowe i elektryczne, dzięki czemu Inowrocław jest pierwszym polskim miastem z całkowicie ekologicznym, zeroemisyjnym transportem! To wzorcowy przykład dla innych miast, które chciałyby wyprzedzić ustawowe regulacje w zakresie zelektryfikowanych autobusów, które zaczną w naszym kraju obowiązywać dopiero za dekadę. Inowrocław jest w tym zakresie pionierem, inwestując również w nowoczesne technologie energetyczne na przystankach, dzięki czemu zasilanie takich autobusów odbywać się będzie w ruchu ciągłym, bez konieczności zjazdu do stacji bazowej.
W zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska imponuje też na terenie całej gminy organizacja odbioru i przetwarzania odpadów komunalnych. Zakup nowoczesnej linii do segregacji zmieszanych odpadów komunalnych spowodował znacznie zwiększenie odzyskanych surowców wtórnych i liczby odpadów, poddawanych recyclingowi. Zainstalowano też specjalne, ekologiczne rękawy, które służą do dalszego przetwarzania komunalnych śmieci w materiał rekultywacyjny. Z kolei odpady, których nie da się już dalej przetwarzać są wykorzystywane jako paliwo alternatywne. Na terenie całego miasta powstało też ponad 50 osobnych, lokalnych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w których można też nieodpłatnie przekazać odpady zielone i biodegradowalne.
Godne uwagi są też oryginalne, autorskie formy edukacji, przeznaczone głównie dla uczniów inowrocławskich szkół oraz przedszkolaków. Bezpośrednio na terenie miejskiego wysypiska zorganizowano bowiem Centrum Edukacji Ekologicznej z multimedialną salą, w której – po zwiedzaniu instalacji do przetwarzania odpadów oraz oczyszczalni ścieków organizuje się specjalne zajęcia grupowe i lekcje. Miasto wspiera też szkolne koła zainteresowań o tematyce ekologicznej, organizuje – wspólnie z placówkami oświatowymi – akcje typu „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi”, „Dzień bez samochodu” itp. Akcjom okazjonalnym towarzyszą też specjalne miejskie wydawnictwa dla dzieci (np. kolorowanki i puzzle), informujące np. o walorach i ekologicznych korzyściach dla miasta i uzdrowiska, wynikających z budowy obwodnicy inowrocławskiej.
„Zielony Inowrocław” nie jest tu zatem pustym hasłem reklamowym, ale systematyczną, codzienną praktyką, nie tylko (co oczywiste) godną uwagi organizatorów konkursu EKO HESTIA SPA, ale i naśladowania przez wszystkie inne miejscowości, dla których ochrona środowiska i nowatorskie działania proekologiczne są jednym z priorytetów.
Wojciech Fułek