|
|
fot. A. GAUER |
Uzdrowisko Kołobrzeg, cieszące się zasłużoną sławą kurortu, obchodzi w roku bieżącym 200-lecie swojego istnienia. Chociaż statut uzdrowiska miasto uzyskało w 1972 r., to jednak za jego początek przyjmuje się rok 1802. Wówczas to w kołobrzeskiej twierdzy karę aresztu odbywał radca celny z Poznania Hans Heinrich von Held, pierwszy znany z nazwiska kuracjusz, który po opuszczeniu Kołobrzegu pisał: „Jestem przekonany, że zdrowie zawdzięczam falom Bałtyku”. Był to efekt wielokrotnego zażywania kąpieli morskich.
Dziś Kołobrzeg to największe uzdrowisko w Polsce, które oprócz zdrowotnych właściwości morza posiada liczne źródła solankowe, obfite złoża borowiny wysokiej jakości, a także specyficzny mikroklimat i wyjątkową zieleń.
Na bazę uzdrowiskową składa się kilkadziesiąt obiektów sanatoryjnych i ośrodków wczasowych z około 7 tysiącami łóżek, dwa duże zakłady przyrodolecznicze, mogące świadczyć 6 tysięcy zabiegów dziennie, oraz liczne, mniejsze ośrodki z własną bazą zabiegową.
Z powodzeniem leczy się tu przewlekłe choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym astmę oskrzelową; choroby układu krążenia ( nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa); choroby układu ruchu ( choroby zwyrodnieniowe stawów, schorzenia reumatoidalne, stany pourazowe); zaburzenia metabolizmu ( głównie cukrzyca u dorosłych i dzieci, otyłość i choroby tarczycy u dzieci). Imponujący jest także wachlarz zabiegów stosowanych w kołobrzeskim uzdrowisku.
|
|
fot.K. SKIBA |
Tak bogaty dorobek dwustuletniej historii uzdrowiska Kołobrzeg, słynącego jako „Perła Bałtyku”, podkreśliły obchody jubileuszowe, na które złożyły się: uroczysta sesja Rady Miejskiej i impreza na plaży pn. „Powitanie lata. Piknik z Dwójką”.
Sesję swoją obecnością zaszczycili: Maciej Górski - doradca Prezydenta RP, Bogdan Błaszczyk - poseł na Sejm RP, Stanisław Wziątek - wojewoda zachodniopomorski, Andrzej Kozłowski - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Janusz Stanek - prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz jej członkowie. W gronie honorowych gości znajdowali się także byli lekarze naczelni uzdrowiska: Zdzisław Cieślukowski, Leokadia Krawczyk, prof. dr hab. Bohdan Trzeciak i wdowa po Janie Ziomberze pierwszym naczelnym lekarzu uzdrowiska. Na sesji obecny był także wieloletni dyrektor P.P.U. Kołobrzeg, a później prezes Uzdrowiska Kołobrzeg S.A.
W imieniu całej społeczności kołobrzeskiej Prezydent Miasta podziękował tym osobom, jak również obecnemu lekarzowi naczelnemu dr n. med. Danucie Adamskiej - Czepczynskiej, za godne pełnienie zaszczytnej funkcji Lekarza Naczelnego Uzdrowiska, a także za podejmowanie działań na rzecz rozwoju kurortu, za kształtowanie odpowiedniego poziomu świadczeń udzielanych przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, za promocję i pełnienie nadzoru nad racjonalnym i efektywnym wykorzystaniem jego bogatych walorów zdrowotnych, przyrodniczych i zasobów naturalnych.
Na sesji głos zabrali: Zbigniew Błaszczuk - Prezydent Miasta Kołobrzeg, Kazimierz Tatur prezes Uzdrowiska Kołobrzeg S.A., dr n. med. Danuta Adamska - Czepczyńska - Lekarz Naczelny Uzdrowiska, Ryszard Leszczyński - przewodniczący Komisji Zdrowia i Uzdrowiska Rady Miejskiej i dyrektor sanatorium MSWiA oraz dr Hieronim Kroczyński - historyk. W sprawie uchwalenia ustawy o uzdrowiskach, gminach uzdrowiskowych i lecznictwie uzdrowiskowym apelował do władz państwowych jeden z radnych kołobrzeskich.
Drugą częścią programu obchodów była wielka impreza na plaży pn. „Powitanie Lata. Piknik z Dwójką”, przygotowana wspólnie przez Uzdrowisko Kołobrzeg S.A., Urząd Miasta i Telewizję Polską Program 2. Wraz z artystami estrady polskiej doskonale bawili się zarówno kołobrzeżanie, jak i wczasowicze oraz ci, którzy specjalnie przyjechali do Kołobrzegu, by uczestniczyć w tej imprezie.
Obchody dobiegły końca. Z perspektywy 200 lat śmiało można mówić o sukcesie kołobrzeskiego uzdrowiska, na który złożyła się praca wielu ludzi związanych z regionem, miastem i środowiskiem, rozumiejących potrzeby uzdrowiska, potrafiących odpowiednio nim kierować, wykorzystywać jego bogactwa i należycie je rozsławiać nie tylko w kraju, ale i za granicą.