Aktualnie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, na ręce ministra Jerzego Hausnera wpłynął projekt rządowego programu wsparcia dla gmin uzdrowiskowych przygotowany i pilotowany przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP z siedzibą w Krynicy-Zdroju, które zrzesza 32 gminy uzdrowiskowe na terenie całej Polski, prowadzi wspólną promocję, reprezentuje interesy członków wobec władz rządowych, dąży do wspierania rozwoju uzdrowisk, utrzymuje kontakty z podobnymi stowarzyszeniami na terenie kraju i za granicą.

Należy przypomnieć, że w maju tego roku w Krynicy-Zdroju odbył się Kongres Uzdrowisk Polskich, podczas którego przedstawiciele gmin uzdrowiskowych, głównie pracodawców - prezesi spółek, dyrektorzy sanatoriów branżowych, organizatorzy turystyki podejmowali temat likwidacji bezrobocia w gminach uzdrowiskowych. Równocześnie zwrócili się do rządu, m. in. do obecnego na Kongresie - ministra pracy i polityki społecznej - Jerzego Hausnera z apelem o wsparcie dla gmin uzdrowiskowych, które od kilku lat odczuwają boleśnie regres, dający się zaobserwować w turystyce na całym świecie.

Minister Hausner zapowiedział wtedy wprowadzenie wielu rozwiązań korzystnych dla gmin w zakresie pozyskiwania środków na inwestycje infrastrukturalne uzdrowiskowe, turystyczne i rekreacyjno-sportowe, zmierzających do wspierania inicjatyw lokalnych w walce z bezrobociem.

Równocześnie stwierdził, że konieczne będzie wspólne ze środowiskami uzdrowiskowymi przygotowanie rządowego programu wsparcia dla gmin uzdrowiskowych, który uzyska umocowanie prawne.

Przygotowania tego programu podjęło się Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych we współpracy ze specjalistami branży turystycznej, ekonomicznej i uzdrowiskowej. Prezes SGU RP Jan Golba podczas kongresu dowodził, że gminy uzdrowiskowe są olbrzymim rezerwuarem miejsc pracy i mogą stać się siłą napędową rozwoju nie tylko samych uzdrowisk, ale także otaczających regionów. Jan Golba stwierdził wtedy, że jedno miejsce pracy w turystyce daje 3 miejsca pracy w usługach pokrewnych, a jedno w usługach uzdrowiskowych, nawet 5 dodatkowych. Ponadto dowodził, że uzdrowiska posiadają olbrzymi potencjał gospodarczy. Aby został on uruchomiony niezbędne jest ustabilizowanie nakładów na lecznictwo uzdrowiskowe na poziomie 2% budżetu kas chorych, przekazywanie do budżetów gmin środków za gospodarcze korzystanie ze środowiska (kary, opłaty eksploatacyjne za wydobywanie wód zwykłych i leczniczych) oraz wsparcie gmin w realizacji infrastruktury komunikacyjnej, ekologicznej, turystycznej, uzdrowiskowo-rekreacyjnej i sportowej.

W chwili obecnej na ręce ministra Hausnera wpłynął projekt programu rządowego wsparcia dla gmin uzdrowiskowych zatytułowany "Aktywizacja społeczno-gospodarcza gmin uzdrowiskowych jako podstawa zahamowania wzrostu bezrobocia, a w konsekwencji docelowo generowania miejsc pracy". Projekt dokonuje oceny obecnej sytuacji w turystyce - zarówno w kraju, jak i za granicą, analizuje trendy rozwoju turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego, potrzeby gmin uzdrowiskowych w zakresie inwestycji infrastrukturalnych oraz wskazuje szereg rozwiązań, które mogą uaktywnić miejscowości uzdrowiskowe i turystyczne. Program zawiera szereg nowatorskich rozwiązań, jak choćby możliwość odliczania kwoty 500 zł. od podatku dla tych, którzy chcą skorzystać z krajowej sieci uzdrowiskowej i turystycznej. Ma to zachęcić turystów do korzystania z rodzimych miejscowości uzdrowiskowych, a nie do wyjazdów za granicę.

Takie rozwiązania uznano na przykład w USA, gdzie po 11 września 2001 r. wprowadzono możliwość odliczania od podatku kwoty 500 dolarów dla tych, którzy skorzystali z krajowej sieci noclegowej. To ma pobudzić krajową turystykę i zahamować widoczny w niej regres.

Z innych propozycji na uznanie zasługuje ta dotycząca przeznaczenia wszystkich środków z prywatyzacji spółek uzdrowiskowych na rozwój infrastruktury około uzdrowiskowej i wsparcia tej kwoty środkami rządowymi i unijnymi. Realizacja tej infrastruktury doprowadziłaby do wyrównania szans polskich uzdrowisk na rynku europejskim w konkurencji z uzdrowiskami zachodnimi.

Inną propozycją jest zwolnienie z opłat za przedwczesne wylesianie pod trasy narciarskie w gminach uzdrowiskowych, których lesistość wynosi ponad 50%.

Duży nacisk autorzy projektu położyli na system komunikacji, w tym dojazdów do uzdrowisk, lotnisk i przejść granicznych, stwierdzając wręcz, że bez realizacji dróg dojazdowych nie ma szans na rozwój miejscowości uzdrowiskowych.

W programie inwestycyjnym znalazły się kompleksy rekreacji wodnej, ścieżki rowerowe, rewitalizacja parków zdrowotnych, tężni, budowa kompleksów narciarskich, zakładów przyrodoleczniczych, oczyszczalni ścieków, wysypisk, kanalizacji sanitarnej, parków rozrywki oraz zadania z zakresu kultury i sportu.

- Inicjatywa SGU RP zakłada budowę takiego programu rozwoju, który doprowadzi do zahamowania wzrostu bezrobocia, a następnie uruchomi procesy trwałego wzrostu gospodarczego. Zakłada on likwidację barier i wszelkich ograniczeń związanych z dalszym funkcjonowaniem miejscowości uzdrowiskowych oraz wprowadza takie instrumenty, które spowodują uruchomienie tendencji prorozwojowych. Jeżeli program zostanie pozytywnie zaopiniowany przez resort Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ma on szansę na to, aby znaleźć się na posiedzeniu Rady Ministrów, która podejmuje decyzję o jego akceptacji. Pierwsze kroki związane z programem pomocy uzdrowiskom zostały poczynione. Realizacja tych założeń w latach 2003 - 2008 mogłaby doprowadzić do pozyskania około 25 tysięcy miejsc pracy w gminach uzdrowiskowych - powiedział Jan Golba - prezes SGU RP, autor projektu programu.