W dniach od 30 do 31 maja 2003 r. w Sanatorium Kardiologicznym "Olszówka" w Rabce-Zdroju odbywał się XII Kongres Uzdrowisk Polskich. Jego tematem przewodnim była "Sytuacja uzdrowisk polskich u progu wejścia Polski do Unii Europejskiej".

Patronat honorowy sprawowali:
Minister Zdrowia Leszek Sikorski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Janusz Sepioł.
Patronat medialny:
Dziennik Polski, Gazeta Rabczańska, Echa Regionu, Radio Plus, TVP 3

 

Organizatorzy:

  • Jan Golba - Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP z referatem "Stan prawny uzdrowisk polskich w porównaniu ze stanem prawnym uzdrowisk w krajach Unii Europejskiej - wyzwania jakie stoją przez Rządem i środowiskiem uzdrowiskowym". [ dokument word]
  • Janusz Roch - Przewodniczący Rady Nadzorczej Izby Gospodarczej "Uzdrowiska Polskie".
  • Wojciech Gucma - Prezes Zarządu Unii Uzdrowisk Polskich - "Analiza aktualnej sytuacji uzdrowiskowej".
  • Antoni Rapacz - Burmistrz Miasta Rabka Zdrój

Zaproszeni goście:

  • Wystąpienie Kazimierza Sasa-Przewodniczącego
    Międzyparlamentarnego Zespołu ds. Uzdrowisk, Posła RP - "Aktualny stan prac
    nad ustawą o gminach uzdrowiskowych i lecznictwoe uzdrowiskowym".

    Ewa Kralkowska - Sekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia

  • Elżbieta Wyrwicz - Zastępca Dyrektora Departamentu Turystyki w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z referatem - "Rozwój gospodarczy uzdrowisk podstawą stopniowej likwidacji bezrobocia".
  • Irena Ponikowska - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Balneologii i Fizjoterapii - "Lecznictwo uzdrowiskowe po wejściu do Unii Europejskiej. Czy sprostamy konkurencji pod względem poziomu medycznego ?".
  • Janusz Sepioł - Marszałek Województwa Małopolskiego na temat - "Uzdrowiska w strategii województwa".
  • Kazimierz Sas - Przewodniczący Międzyparlamentarnego Zespołu ds. Uzdrowisk, Poseł RP wystąpił z referatem - "Aktualny stan prac nad ustawą o gminach uzdrowiskowych i lecznictwie uzdrowiskowym".
  • Anna Wilmowska-Pietruszyńska - Naczelny Lekarz ZUS z wystąpieniem - "Rehabilitacja firmowana przez ZUS i firmy ubezpieczające w Unii Europejskiej".
  • Andrzej Kozłowski - Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej - "Promocja uzdrowisk polskich w kraju i za granicą".
  • Waldemar Krupa - dyrektor Sanatorium "Leśnik" w Sopocie - "Rola organizacji społeczno-zawodowych w kształtowaniu pozytywnego wizerunku polskich uzdrowisk".
  • Stanisław Hodorowicz - Rektor Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej przedstawił - "Rola Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w kształceniu średniego personelu medycznego na tle potrzeb lecznictwa uzdrowiskowego i wizja rozwoju regionalnego".
  • Joachim Buchwald - Dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc - "Rola Oddziału Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w rozwoju diagnostyki i leczenia chorób układu oddechowego u dzieci".
  • Jerzy Giedrojć- Prezes "Uzdrowiska Rabka S.A." przedstawił - "Uzdrowisko Rabka Zdrój dzisiaj i jutro".

Przez dwa dni uczestnicy kongresu zastanawiali się czy po wejściu do Unii Europejskiej polskie uzdrowiska zdołają sprostać jej wymaganiom, czy mogą w pełni konkurować i zaistnieć na europejskim rynku turystycznym i jakie podjąć działania aby zaktywizować miejscowości uzdrowiskowe i zmniejszyć obecne bezrobocie.

Od lewej:
Wojciech Gucma
- Prezes Unii Uzdrowisk Polskich,
Jerzy Giedrojć - Prezes "Uzdrowiska Rabka-Zdrój" S.A.,
Jan Golba - Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP,
Antoni Rapacz - Burmistrz Rabki-Zdroju,
Janusz Roch - Przewodniczący Rady Nadzorczej Izby Gospodarczej "Uzdrowiska Polskie",
Mieczysław Kucharski - Prezes Krajowej Izby Gospodarczej "Przemysł Rozlewniczy"

Jednym z dominujących tematów był kolejny projekt ustawy o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym, opracowany przez Ministra Zdrowia. W dniu 15 maja 2003 r. na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP projekt ustawy został częściowo uzupełniony o zapisy regulujące interesy gmin uzdrowiskowych m.in. o podstawy prawne dotyczące funkcjonowania podmiotów uzdrowiskowych.

"Zdajemy sobie sprawę z realiów finansowych Państwa, ale prosić będziemy parlamentarzystów, aby w toku dalszych prac nad ustawą wzięli pod uwagę najistotniejsze dla nas sprawy, które nie znalazły się w projekcie ustawy takie jak:
    - rozliczenie VAT-u przez podmioty prowadzące działalność uzdrowiskową,
    - ustalenie minimalnego poziomu nakładów na lecznictwo uzdrowiskowe,
    - zrekompensowanie gminom utraconych dochodów z tytułu obniżenia podatku od nieruchomości od podmiotów prowadzących działalność uzdrowiskową"
-
powiedział Jan Golba - Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.
Analizując w swoim wystąpieniu stan prawny uzdrowisk europejskich szczególnie podkreślał konieczność i wagę uregulowania i uchwalenia ustawy, która pozwoli rozwijać polskie uzdrowiska i w pełni konkurować z uzdrowiskami sąsiadującymi.

Publiczną deklarację dotyczącą podjęcia starań mających na względzie dążenie do uzupełnienia zapisów, o które zabiegają środowiska uzdrowiskowe złożył również Kazimierz Sas - Przewodniczący Międzyparlamentarnego Zespołu ds. Uzdrowiskowych, Poseł RP.

Przychylność i wszelką pomoc zadeklarowała również w imieniu Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Wyrwicz - Z-ca Dyrektora Departamentu Turystyki, która zachęcała przedstawicieli uzdrowisk do korzystania ze szkoleń i programów informując o możliwościach korzystania ze środków funduszy strukturalnych.

Aby zaistnieć na europejskim rynku turystycznym niewątpliwie konieczna jest promocja markowego produktu jakim jest turystyka uzdrowiskowa - podkreślał Andrzej Kozłowski - Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Należy bezzwłocznie wzmocnić wydawnictwa produktowe zamieszczając kompleksowe informacje dot. naszych uzdrowisk, cennika usług, możliwości leczenia, zapraszać zagranicznych dziennikarzy do polskich miejscowości, aby wyjść z polską ofertą turystyczną i zapewnić sobie klienta w 2004 roku.
Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej serdecznie zaprosił do współpracy Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, Unię Uzdrowisk Polskich oraz Izbę Gospodarczą "Uzdrowiska Polskie celem przygotowania wspólnego programu promocji z udziałem najlepszej specjalistki w dziedzinie Balneologii i Fizjoterapii - Ireny Ponikowskiej.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się, iż najważniejsza będzie promocja polskich uzdrowisk nie tylko w kraju ale i za granicą, natomiast ich rozwój zdecydowanie ograniczy w tych miejscowościach bezrobocie.

Kongres zakończył się postanowieniem dotyczącym utworzenia wspólnego reprezentanta wszystkich uzdrowisk w postaci Federacji Uzdrowisk Polskich oraz skierowania wniosku do Ministerstwa Zdrowia celem ustalenia środków na leczenie uzdrowiskowe w granicach 2,5 %.Przewodniczący Rady Nadzorczej Izby Gospodarczej "Uzdrowiska Polskie" - Janusz Roch zapowiedział, że w przyszłym roku XIII Kongres Uzdrowisk Polskich odbędzie się w Inowrocławiu.

 

Tegoroczny XII Kongres Uzdrowisk Polskich wzbogacony został o liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe w ramach obchodów 50-lecia nadania praw miejskich Rabce-Zdroju. Wśród bogatego programu nalazły się m.in.:
    - wystawa Przemysłu Uzdrowiskowego,
    - Otwarcie wystawy plastycznej "Rabka-Miasto Marzeń - Miasto Dzieci",
    - Uroczyste nadanie tytułu " Najpopularniejszego uzdrowiska dla dzieci",
    - Jubileuszowa Biesiada Artystyczna.