W dniach od 9 do 12 października 2003 r. na terenie narodowego kompleksu wystawienniczego "Expocenter of Ukraine", odbywały się X Międzynarodowe Targi Turystyczne "Ukraine'2003", w których - w ramach stoiska Polskiej Organizacji Turystycznej - uczestniczyło również Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

Ta jedna z największych imprez targowych na Ukrainie również w tym roku dowiodła, jak istotne dla Polski jest zdobycie rynku wschodniego. Według danych, w 2000 r. mieszkańcy Ukrainy odbyli 20,8 mln podróży krajowych i zagranicznych, a w 2001 r. Ukraina zajmowała pod względem liczby przyjazdów do Polski aż trzecie miejsce.

Tegoroczna edycja targowa pod hasłem "Polska - spotkanie z kulturą" przebiegała równie dynamicznie jak w roku ubiegłym. W przeddzień targów po raz czwarty Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała warsztaty robocze "Work-Shop" dla polskiej i ukraińskiej branży turystycznej, które uwieńczone zostały licznymi kontraktami.

Równie aktywnie przebiegały kolejne dni targowe, podczas których przedstawiciele ukraińskich biur podróży, touoperatorzy i turyści - ustawiając się w długich kolejkach - z cierpliwością wyczekiwali na uzyskanie kompleksowych informacji dotyczących polskiego produktu turystycznego.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się oferty zimowego wypoczynku w górach i bazy noclegowej. Spore grono pytało o pobyty dla dzieci i młodzieży połączone ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w Polsce. Można powiedzieć, że szczególnie w tym roku zainteresowaniem cieszyły się miejscowości południowej Polski z uwzględnieniem zimowego wypoczynku np. Zakopane, Krynica-Zdrój, Piwniczna i inne. Biura podróży były zainteresowane podjęciem współpracy polegającej na organizowaniu wycieczek przez Zakopane, Kraków i Krynicę-Zdrój. Nie brakowało chętnych na kuracje lecznicze w przepięknych polskich uzdrowiskach, które oferując usługi na wysokim poziomie przyciągają zagranicznych kuracjuszy również przystępną ceną. Można powiedzieć, że Polska coraz lepiej przygotowuje się do zagranicznych edycji targowych.

Kompletna oferta w języku rosyjskim skierowana do różnych odbiorców z pewnością przyniesie wymierne efekty, które mogliśmy dostrzec w roku ubiegłym. Dzięki obecności na targach docieramy do osób bezpośrednio zainteresowanych naszym krajem, a nasza oferta turystyczna trafia nie tylko do biur podróży, ale również do indywidualnego turysty.

Przeprowadziliśmy szereg rozmów z przedstawicielami ukraińskich biur podróży na temat aktualnej sytuacji na rynku turystycznym. Niewątpliwie wprowadzenie nowych przepisów wizowych znacznie utrudnia i zmniejsza wyjazdy ukraińskich i rosyjskich turystów do Polski - podkreślała Elena Arkadewna - dyrektor biura turystycznego we Lwowie. - Obowiązek wizowy skomplikował sytuację tysięcy rosyjskich i ukraińskich rodzin, którym podróże do Polski zapewniały byt. Szczególnie ludność żyjąca z handlu przygranicznego ucierpiała najbardziej. Tymczasem ogromne kolejki przed konsulatami zniechęcają ludzi ubiegających się o uzyskanie wiz. Nie bez powodu większość ukraińskich biur podróży zabiega o zawarcie z polskimi placówkami kontraktów i porozumień, które pozwolą na sprawniejsze uporanie się z procedurami i szybsze uzyskanie wiz. Mamy nadzieję, że nowe przepisy, które obecnie wywołują tyle kontrowersji wśród naszej ludności zostaną szybko wdrożone i usprawnione, np. zwolnienie pasażerów wycieczkowych z obowiązku wizowego z pewnością łagodząco wpłynęłby na tak napiętą sytuację przynosząc korzyści zarówno dla strony polskiej jak i ukraińskiej.

Z pewnością wprowadzenie wiz w ruchu granicznym pomiędzy Polską a Rosją i Ukrainą wpłynie na ograniczenie wymiany osobowej. Należy jednak mieć nadzieję, że składane w tej sprawie oświadczenia władz polskich dotyczące ułatwienia procedury uzyskiwania wiz staną się faktem, który spowoduje, że spadek ten nie będzie dotyczył przyjazdowej turystyki świadczonej do Polski. Trzeba podkreślić, że wszelkie zmiany wywołują na początku chaos i niezadowolenie, ale przy odpowiednim ulepszeniu funkcjonowania jednostek wydających zezwolenia, np. stworzenie dodatkowych stanowisk pracy czy nowych oddziałów istnieje szansa na unormowanie sytuacji. Z pewnością zmniejszyłby się okres wyczekiwania i równocześnie wzrosłaby ilość osób uzyskujących dokumenty wizowe.

Wszyscy wystawcy jednomyślnie potwierdzili ogromny potencjał rynku ukraińskiego oraz ogromne zainteresowanie ofertą polską przez ukraińskie biura turystyczne. Jest to rynek bardzo perspektywiczny, który odpowiednio wykorzystany może przynieść ogromne korzyści finansowe dla polskiego sektora turystycznego.