Szkolenie pn. "Planowanie zrównowazonego rozwoju turystyki na poziomie regionalnym i krajowym" w Krynicy-Zdroju

W dniach od 13 do 15 listopada 2003 r. w Krynicy-Zdroju w Hotelu "Witoldówka" odbyło się kolejne szkolenie pn. "Planowanie zrównoważonego rozwoju turystyki na poziomie regionalnym i krajowym" w którym uczestniczyli przedstawiciele Miast i Gmin Uzdrowiskowych z całej Polski.

Szkolenie pn. "Planowanie zrównoważonego rozwoju turystyki na poziomie regionalnym i krajowym", dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej jest początkiem wielo-modułowych szkoleń, które przeprowadzone zostaną na terenie Polski do czerwca 2004.
Prowadzący szkolenie dr Roberto Mollica analizując aktualną sytuację na europejskim i światowym rynku turystycznym omówił następujące zagadnienia:

W ostatnim czasie miejscowości uzdrowiskowe w Europie przeszły pewną transformację, która związana była z wejściem na rynek przedsiębiorców prywatnych, co spowodowało istotne zmiany w zakresie własności i zarządzania. Włochy również się dopasowały do tego nowego trendu tworząc nową strukturę uzdrowiska i to właśnie dzięki inwestycjom, które zostały wygenerowane przez władze gminne, lokalne i prywatnych przedsiębiorców. We Włoszech i w wielu krajach Europy takich jak: Francja, Hiszpania, Niemcy zastosowanie nowych technologii, które mogą się okazać bardziej skuteczne wobec wielu schorzeń, zapewnienie wysokiej jakości usług w ramach "wellnes" znacznie poszerzyło ofertę uzdrowiskową. Zdecydowanie zmiany te spowodowały zróżnicowanie na rynku co do klienta tzn. według danych statystycznych udział klientów w wieku starszym się zmniejszył na korzyść młodych odbiorców posiadających wysokie dochody i będących bardziej uwrażliwionych "na dbanie o swoje ciało i urodę".

Kwestia zrównoważonego rozwoju jest bardzo ważna szczególnie w przygotowywaniu projektów celem uzyskania środków krajowych i unijnych. Według Roberta Mollica największe problemy będą miały bardzo małe miejscowości, które muszą za wszelką cenę starć się przyciągnąć inwestorów na swoje tereny. Zdecydowanie większe zasoby finansowe pozyskiwały będą większe miejscowości ponieważ podjęte działania przy wsparciu unijnym przyniosą rozwój dla większej ilości obywateli stąd zdecydowanie większość funduszy zostanie skierowana na największe projekty.

Roberto Mollica, zwracał szczególna uwagę na aspekty dotyczące ochrony środowiska -przede wszystkim kraje wysoko rozwinięte będąc mocnymi konsumentami zasobów równocześnie wytwarzają ogromne zanieczyszczenia. Zgodnie z prowadzoną polityką unijną wszystkie kraje podejmują działania na rzecz rozwoju środowiska. Wspólnym narzędziem na poziomie międzynarodowym i lokalnym umożliwiającym wprowadzenie polityki międzynarodowej na rzecz ochrony środowiska jest Agenda 21.

Tylko prawidłowe wdrożenie Agendy 21 angażuje zarówno obywateli jak również przedsiębiorstwa, które muszą się podporządkować i spełniać wymagane warunki, realizować wspólne strategie i politykę na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Po spełnieniu tych wszystkich warunków można mówić dopiero o prawdziwym marketingu danego regionu.

Kraje, które najszybciej wdrożyły ten system to: Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. W Europie wiele się mówi na temat szkód jakie powstały na wskutek rozwoju turystyki, dlatego szereg instytucji jak również Komisja Europejska pomaga w realizowaniu projektów mających na względzie równowagę miedzy gospodarką a środowiskiem np. projekt Life wspiera i finansuje nowe modele zrównoważonego rozwoju na rzecz ograniczenia zużycia nieodnawialnych energii.

Zagraniczny gość podkreślał rolę Gminy, która poprzez odpowiednią politykę może wpłynąć w znaczący sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia na swoim terenie.
Wdrażanie nowych systemów zarządzania środowiskowego takich jak ISO 14 000 czy Emas pozwoli uwrażliwić społeczeństwo na kwestie związane z ochroną zasobów naturalnych. Komisja Europejska przeznaczyła wiele funduszy właśnie na rzecz rozpowszechniania nowych systemów mających n uwadze troskę o otaczające nas środowisko.

Polska jako nowy członek Unii Europejskiej za kilka miesięcy będzie mogła korzystać ze środków finansowych celem wprowadzenia obowiązujących w krajach unijnych norm i zasad. Przygotowując odpowiednie projekty należy wziąć pod uwagę 3 bardzo ważne elementy:

  1. aspekt gospodarczy,
  2. ekonomiczny / poprawianie warunków życia nie degradując środowiska/
  3. społeczny /w tym poprawiać zasoby naturalne/.

Zgodnie z przeprowadzonym badaniami zarówno czynniki środowiskowe /zachowanie w stanie niezmienionym zasobów naturalnych/ jak również czynniki kulturalne są traktowane priorytetowo i decydują o wyborze miejsca wypoczynku przez turystę.