W dniach 3-5 czerwca 2004 r. z inicjatywy Izby Gospodarczej "Uzdrowiska Polskie", Unii Uzdrowisk Polskich oraz Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP w Sanatorium "Górnik" w Iwoniczu Zdroju odbyło się Forum Uzdrowiskowe nt. "Uzdrowiska w Unii Europejskiej- Intensyfikacja działań na rzecz uzdrowisk".
Patronat honorowy nad uroczystością sprawował Jerzy Hausner - Wicepremier Rady Ministrów Ministra Gospodarki i Pracy.
W uroczystościach udział wzięli: Michał Kamiński - Z-ca prezesa ds. medycznych NFZ, Olga Piekarzewska - przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Andrzej Lewiński - rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Maciej Latalski - rektor Lubelskiej Akademii Medycznej, Piotr Komornicki - burmistrz Iwonicza Zdroju, Ryszard Dreścik - prezes Uzdrowiska Iwonicz S.A., Jadwiga Jaszczyk - dyrektor biura ds. zagranicznych, programów pomocy w ochronie zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Tadeusz Burzyński -dyrektor Instytutu Turystyki w Krakowie, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Jan Golba- prezes SGU RP, dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Wojciech Gucma- prezes Unii Uzdrowisk Polskich oraz władze Izby Gospodarczej "Uzdrowiska Polskie" w osobach" Jolanta Sielicka i Janusz Roch.
Po raz kolejny przedstawiciele uzdrowisk, samorządów wspólnie z przedstawicielami rządowymi, parlamentarzystami zastanawiali się nad nowym wizerunkiem polskich uzdrowisk rozważając możliwości pozyskania wsparcia przedsięwzięć turystycznych i uzdrowiskowych z funduszy strukturalnych.
W celu zintensyfikowania działań związanych z aktywizacją społeczno-gospodarczą Gmin Uzdrowiskowych Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zainicjowało powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Aktywizacji Społeczno-Gospodarczej. Kluczowym zadaniem Zespołu jest usuwanie regresywnych zjawisk i tworzenie możliwości rozwojowych. Do zasadniczych należą tu: kwestie legislacyjne, finansowe i własnościowe.
W oparciu o sytuację ekonomiczo-prawną w ramach Zespołu przygotowano wstępną strategię prywatyzacji zakładów lecznictwa uzdrowiskowego celem pozyskania środków na rozwój. Zgodnie z wytycznymi MGPiPS projekt koncepcji prywatyzacji przewiduje podział spółek uzdrowiskowych na 3 grupy:
Podstawowym elementem powyższej koncepcji jest propozycja utworzenia z wpływów prywatyzacyjnych funduszu przeznaczonego na wspieranie:
Znaczącą rolę powinno odegrać wykorzystanie bogatych zasobów leczniczych polskich uzdrowisk do rozwijania nowoczesnych produktów turystyki zdrowotnej i rekreacyjnej, tworzących polską markę uzdrowiskową. Polskie uzdrowiska powinny przekształcać się w wielofunkcyjne centra zdrowia, turystyki i rekreacji.
Jednym z działań, wpływających na zwiększenie możliwości rozwojowych uzdrowisk i gmin uzdrowiskowych jest przygotowanie zintegrowanego Programu Rozwoju Uzdrowisk ze szczególnym uwzględnieniem usług turystycznych. Program ten zapowiada aktywizację gospodarczą uzdrowisk poprzez:
Olga Piekarzewska - reprezentująca Departament Turystyki MGPiPS szczególnie podkreślała możliwość uzyskania środków unijnych na działalności produktowe, turystykę i promocję regionów. To szczególna szansa dla polskiego sektora turystycznego, który przy odpowiedniej absorbcji środków unijnych może się stać swoistym kołem zamachowym rozwoju regionalnego, w tym generatorem nowych miejsc pracy, których Polacy tak bardzo potrzebują.
Nurtującym zagadnieniem do którego nieustannie powracają środowiska uzdrowiskowe jest kwestia prawnego uregulowania funkcjonowania gmin uzdrowiskowych i lecznictwa uzdrowiskowego od którego zależy rozwój i przyszłość polskich uzdrowisk.
Zdaniem Prezesa Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP "Polska jako jedyna wśród krajów europejskich nie potrafiła uporać się przez 14 lat transformacji ustrojowej ze sprawami ustawodawczymi i własnościowymi, nie potrafiła również przesądzić o wyborze modelu funkcjonowania uzdrowisk i nie określiła żadnych warunków ich funkcjonowania".
Prezes wyraził niezadowolenie, że polskie uzdrowiska posiadające tak bogatą tradycję, wspaniale wykształconą kadrę medyczną i unikatowe surowce naturalne pozostają w cieniu sąsiadujących kurortów.
Ważnym aspektem poprawy konkurencyjności jest traktowanie turystyki uzdrowiskowej jako czynnika kreowania rozwoju, a przez to tworzenie nowych miejsc pracy.
Jest to wystarczający argument, aby turystyka uzyskała specjalne programy wsparcia ze strony rządów państw Unii Europejskiej. Dlatego przed polskimi uzdrowiskami stoi duża szansa na ich dalszy rozwój i poprawę konkurencyjności z możliwością uzyskania rządowego programu wsparcia jako przykład walki z bezrobociem i stymulatora lokalnej i regionalnej gospodarki. Sukces polskich uzdrowisk poprzez zaistnienie na europejskim rynku uzdrowiskowym zależy w dużej mierze od wybrania odpowiedniego modelu funkcjonowania polskich uzdrowisk, komplementarnej polityki prawnej uwzględniającej interesy gmin uzdrowiskowych, zapewniającej środki finansowe na bieżące funkcjonowanie i rozwój miejscowości uzdrowiskowych i pozyskiwania dostępnych środków unijnych na rozwój infrastruktury turystyczno-uzdrwoiskowej.
Uczestniczący w spotkaniu Wojciech Gucma podkreślił, że w realizowaniu wyznaczonej polityki rozwojowej szczególne znaczenia odgrywać będzie wspólna integracja środowisk, zarówno na szczeblu samorządowym, rządowym, jak również podmiotów gospodarczych oraz organizacji pozarządowych. Tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie należycie przygotować odpowiednie programy inwestycyjne, które w perspektywie zdecydowanie wpłyną na ożywienie naszej gospodarki i zaowocują zmniejszającym się bezrobociem.
Zwrócił się do uczestników forum z apelem o integrację środowisk, następstwem której będzie wspólna polityka prawna i wspólne rozwiązywanie problemów.
Utrata dochodów z tytułu udzielania świadczeń zdrowotnych, niestabilny system finansowania i brak odpowiednich regulacji prawnych prowadzą do niezadowalającej kondycji finansowej podmiotów uzdrowiskowych, które w roku bieżącym mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej - podkreślał Piotr Komornicki.
Wśród wielu czynników wpływających na obecną sytuację podmiotów świadczących usługi lecznictwa uzdrowiskowego znaczący wpływ ma kwestia tzw. "niedojazdów".
Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia w pierwszym kwartale niedojazdy osób dorosłych sięgały 20 %, dzieci 35 %, dzieci z opiekunami 37 %, leczenie szpitalne 37 % w niektórych oddziałach ten wskaźnik wahał się w granicach 55 %.
Celem zmniejszenia i w miarę możliwości wyeliminowania wszelkich niedojazdów Narodowy Fundusz Zdrowia powołał Centralny Bank Niedojazdów, w którym na bieżąco przesuwane są miejsca niewykorzystane przez kierowanych na leczenie. W marcu br. Narodowy Fundusz Zdrowia wystąpił do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o nowelizację przepisów w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego aby umożliwić podmiotom uzdrowiskowym rozliczanie metodą turnusową.
Takie rozwiązanie z pewnością skróciłoby procedurę decyzyjną dotyczącą wznawiania niewykorzystanych skierowań i tym samym pozwoliło na uzyskanie dodatkowych pieniędzy przez ośrodki.
Zorganizowane za pośrednictwem Izby Gospodarczej pierwsze spotkanie władz Narodowego Funduszu Zdrowia z przedstawicielami podmiotów uzdrowiskowych z pewnością pozwoliło na dwustronną wymianę doświadczeń oraz kompleksowe przeanalizowanie obecnej sytuacji celem udoskonalenia obowiązującego systemu. Ogromne zaangażowanie i ożywiona dyskusja uczestników spotkania świadczą o trafności i konieczności zorganizowania takiego spotkania ze względu na złożoność podejmowanej problematyki.
Uczestnicy forum wzięli udział również w warsztatach roboczych dotyczących procedur i wymogów stawianych przez Unię Europejską w zakresie pozyskiwania unijnych środków finansowych.
Zainicjowane przez organizatorów spotkania szkoleniowe z pewnością będą kontynuowane zapewniała Jolanta Sielicka - prezes Izby Gospodarczej.
W najbliższym czasie zorganizowana zostanie konferencja w Warszawie dla środowisk lekarskich celem poruszenia zagadnień dotyczących kierowania pacjentów na leczenie oraz robocze spotkanie poświęcone ochronie środowiska, problemów komunikacyjnych i innych spraw bezpośrednio dotyczących uzdrowisk.