23 gminy członkowskie SGU RP uczestniczyły w trzech edycjach konkursu EKO HESTIA SPA

23 gminy członkowskie SGU RP uczestniczyły w trzech edycjach konkursu EKO HESTIA SPA

Już po raz czwarty gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin Uzdrowiskowych RP mogą zgłaszać proekologiczne działania i inicjatywy w konkursie EKO HESTIA SPA.

W I edycji konkursu (2016) uczestniczyło 11 gmin członkowskich stowarzyszenia: Inowrocław, Nałęczów, Krynica-Zdrój, Sękowa, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Konstancin-Jeziorna, Sopot, Busko-Zdrój, Solec-Zdrój i Uniejów. Laureatem pierwszej edycji konkursu EKO HESTIA SPA została Gmina Uniejów. Ogłoszenie Laureata I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA odbyło się podczas obchodów 25-lecia SGU RP w Konstancinie-Jeziorna. Ufundowana przez Grupę ERGO Hestia nagroda 100.000 zł została przeznaczona na budowę ścieżek edukacyjnych na terenach zielonych oraz projekt aktywizujący również inne miejscowości uzdrowiskowe pn. „Uzdrowiska przyjazne przyrodzie”.

W II edycji konkursu (2017) uczestniczyło 9 gmin członkowskich SGU RP: Sękowa, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Muszyna, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój i Ustroń. Główną nagrodą II edycji konkursu było nadal 100 000 zł. Dodatkowo gminy zajmujące trzy kolejne pozycje (2, 3 i 4) otrzymały od Grupy ERGO Hestia wsparcie doradcze oraz ubezpieczenie od szkód tzw. ekologicznych. Laureatem II edycji konkursu EKO HESTIA SPA została Gmina Busko-Zdrój. Środki z nagrody w wysokości 100 tys. zł zostały przeznaczone na realizację projektu pn. „Zagospodarowanie terenów zielonych na obszarze miasta (skwery) w ramach projektu „Rozwój terenów zieleni w mieście Busko-Zdrój.” Finałowa prezentacja wyników konkursu odbyła się na uroczystej sesji Rady Miasta Buska-Zdroju w dniu 26 października 2017 r., a oficjalne przekazanie nagrody – podczas konferencji  „Polskie eko-uzdrowiska” w Sopocie dnia 22 listopada 2017 r. Roczne ubezpieczenia od szkód środowiskowych otrzymały gminy Rabka Zdrój, Sękowa i Szczawnica.  

Do udziału w III edycji konkursu EKO HESTIA SPA (2018r.) zgłosiło się 14 gmin zrzeszonych w SGU RP: Rabka-Zdrój, Inowrocław, Solec-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Muszyna, Ustroń, Ustka, Połczyn-Zdrój, Krasnobród, Augustów, Kołobrzeg, Lądek-Zdrój, Rymanów i Dębica. Nagrodami dodatkowymi za zdobycie drugiego, trzeciego i czwartego miejsca są roczne ubezpieczenia od szkód środowiskowych oraz wsparcie doradcze.

Komisja Konkursowa konkursu EKO HESTIA SPA jednogłośnie wybrała Gminę Inowrocław na Laureata III edycji Konkursu EKO HESTIA SPA. Uroczyste ogłoszenie Laureata konkursu, wręczenie dyplomu, statuetki oraz symbolicznego czeku odbyło się w Pijalnii Wód "Inowrocławianka" w Inowrocławiu dnia 7 grudnia 2018r. Wygrana w konkursie zostanie przeznaczona na montaż paneli fotowoltaicznych na budynku Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka”. Do ogrzewania budynku wykorzystuje się już światło słoneczne i pompę ciepła. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych w celu wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby spowoduje, że obiekt stanie się jeszcze bardziej ekologiczny. Roczne ubezpieczenia od szkód środowiskowych otrzymała gmina Rymanów, Rabka Zdrój i Ustroń.