Ruszył Ogólnopolski Program Badań Przesiewowych w kierunku HCV skierowany do sanatoriów!

Ruszył Ogólnopolski Program Badań Przesiewowych w kierunku HCV skierowany do sanatoriów!

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP objęło patronatem Ogólnopolski Program Badań Przesiewowych „Test na HCV – prosty krok do zdrowia”.

Zapraszamy wszystkie sanatoria do udziału w programie screeningowym „Test na HCV – prosty krok do zdrowia”, który daje możliwość kuracjuszom bezpłatnego przebadania się pod kątem przeciwciał anty-HCV. Chętne placówki otrzymają bezpłatnie testy diagnostyczne i wszystkie niezbędne materiały medyczne, a pielęgniarki lub lekarze wykonujący badanie dostaną wynagrodzenie. Współpraca będzie możliwa w trybie długoterminowym lub jednodniowym.

HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Rozwija się ono w sposób bezobjawowy bądź bez specyficznej manifestacji przez wiele lat od momentu zakażenia. W momencie jego ujawnienia, stan zaawansowania choroby jest już znaczący. Nieleczone zapalenie wątroby typu C uszkadza wątrobę i może prowadzić do jej marskości, a nawet raka. Szacuje się, że w Polsce osób zakażonych HCV jest 165  – 200 tysięcy, jednak dotychczas zdiagnozowanych zostało tylko ok. 30 tys. z nich[1] . Wykrycie wirusa i poddanie się terapii daje szansę na całkowite wyleczenie, dzięki nowoczesnym i dostępnym w Polsce lekom.

Ogólnopolski Program Badań Przesiewowych „Test na HCV – prosty krok do zdrowia” ma na celu podniesienie wiedzy w zakresie HCV i wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) oraz zwiększenie wykrywalności wirusa wśród społeczeństwa, a w dłuższej perspektywie zmniejszenie jego występowania. Program realizowany jest od dwóch lat pod patronatem Fundacji Gwiazda Nadziei, Koalicji Hepatologicznej, Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz Koalicji Hepatologicznej, przy wsparciu firmy AbbVie.

Zapraszamy do udziału w programie!

Więcej informacji o programie i kalendarium działań: www.testnahcv.com.pl

W celu uzyskania szczegółów zapraszamy do kontaktu z biurem koordynatora programu:

Tel. 22 404 09 78

Email:

 

[1] „Zapobieganie zakażeniom HCV” jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznym na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce; praca zbiorowa pod red.: Prof. dr hab. Mirosław J. Wysocki, Prof. dr hab. Andrzej Zieliński, Dr hab. Rafał Gierczyński; Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny